post

EXCLUSIV: Cand va avea loc procesul dintre Timisoara si Dinamo

Dupa cum ati aflat deja, cei de la Poli Timisoara, au solicitat insolventa clubului nostru.

Ieri, 18 martie 2019, POLITEHNICA TIMISOARA SA, fosta FOTBAL CLUB TIMISOARA SA (CUI/CIF: 18279006), firma aflata in faliment, a depus a Tribunalul Bucuresti o cerere de aplicare a Legii 85/2014 impotriva DINAMO 1948 SA (CUI/CIF: 13699971), societatea prin intermediul careia isi desfasoara activitatea (economica) echipa de fotbal antrenata acum de Mircea REDNIC.

Conform celui mai recent raport de activitate al lichidatorului judiciar care se ocupa de falimentul POLITEHNICA TIMISOARA SA, suma pe care DINAMO ar trebui sa o plateasca este de minim 270.000 euro + TVA, bani care au legatura cu transferul lui Dorin ROTARIU (foto) la FC BRUGES.

Secretarul general al clubului Dinamo, Bogdan Balanescu a declarat pentru Radio Dinamo1948: “Suntem foarte linistiti in aceast caz, cei de la Timisoara pot cere orice, dar nu au nici un fundament pentru aceasta cerere, deoarece exista un proces pe rol, in aceasta speta, la Inalta Curte de Casatie si Justitie.”

Primul termen al procesului va avea loc pe data de 18 iunie si va vom tine la curent ce decizie se va lua, oricum decizia nu va fi una definitiva si este posibil sa se amane vreme de mai multi ani luarea unei decizii definitive in acest caz, ne-au informat sursele noastre, mai ales ca este un proces pe rol, in aceasta speta, la Inalta Curte de Casatie si Justitie. 

Tribunalul Bucuresti a decis, la 24 septembrie 2015, inchiderea procedurii de insolventa si reintroducerea in circuitul economic a SC Dinamo 1948 SA, societatea care administreaza clubul de fotbal din Liga 1. Dosarul prin care clubul Dinamo 1948 SA solicita deschiderea procedurii de insolventa a fost inregistrat in 13 mai 2014, la Tribunalul Bucuresti. Clubul condus de Ionut Negoita a acoperit in totalitate datoriile istorice la inceputul lunii martie, cu doua luni mai devreme decat prevedea planul de reorganizare aprobat de catre instanta.

Conform acestui plan, SC Dinamo 1948 SA a avut de achitat 3.486.133 de lei, adica 4,48 la suta din suma aferenta masei credale, care se ridica la momentul intrarii in insolventa la 77.826.649 de lei, aproximativ 17,5 milioane de euro.

loading...

Leave a Reply