post

Evolutiile tinerilor imprumtutati de Dinamo in acest week-end

Dinamo dupa cum stiti deja, are o serie de jucatori imprumutati in primele trei ligi din Romania.

“Sa ne intelegem si cu tinerii, ca se tot zice «De ce nu baga Bratu jucatorii cu care a luat campionatul la Under 19?». O parte dintre acesti jucatori sunt plecati, sunt imprumutati pe la diferite cluburi.

Nu se pune problema si nu este corect sa vorbim de ei. Nu sunt la Dinamo. Din vara vom vedea ce va fi. Ii vom urmari pe toti si vom vedea cineva va juca. In acest moment, Dinamo are 3-4 tineri care la un moment dat pot fi introdusi in echipa. Eu am ceva in cap, am idei despre cum sa construiesc ceva” a declarat Florin Bratu.

Un numar de 14 fotbalisti, imprumutati la diverse echipe din Romania, vor fi monitorizati de catre staff-ul tehnic al lui Bratone, pentru ca la vara sa poata face pasul la prima echipa.

Portarul Esanu (Balotesti), fundasii Denis Ciobotariu (Chindia), Negotei (Metaloglobus), Anghel (Popesti Leordeni), mijlocasii Mihaiu (Vointa Sacele), Vlad Vladut (Metaloglobus) si atacantul Neicutescu (Chindia) vor fi urmariti fie de Bratu insusi, fie de colaboratorii sai, pentru a vedea care merita sa faca pasul la vara la prima echipa, acestia fiind elevii lui Florin la juniorii A.

Alti 7 fotbalisti imprumutati din primele trei ligi vor fi monitorizati, iar Bratone va studia fisele lor tehnice. Unii ii vor fi adversari in play-out. Portarii Iustin Popescu si Burci, de la Chindia, respectiv Metaloglobus, fundasii Dima (Sepsi) si Apetrei (Slobozia), mijlocasii Patrick Petre (Sepsi), Manole si Tarcoveanu (ambii de la Gaz Metan Medias).

Stiinta Miroslava-Metaloglobus: 1-1. Vlad Vladut si Raul Negotei au fost titulari in meciul incheiat la egalitate. Vlad Vladut a fost schimbat in minutul 51 cu Mihai Bilciurescu, fostul nostru atacant de la Dinamo II, cel care a reusit sa si marcheze in repriza a doua. Portarul Burci a fost rezerva.

Foresta Suceava-Chindia Targoviste: 1-1. Un pas gresit in lupta pentru promovare pentru echipa unde evolueaza Iustin Popescu, Denis Ciobotariu si Mihai Neicutescu. Popescu si Ciobotariu au fost titulari, iar Mihai Neicutescu a fost pe banca de rezerve tot meciul.

CS Balotesti nu a evoluat in aceasta etapa.

Concordia Chiajna-Sepsi: 1-1. Desi parea sa fi iesit din gratiile antrenorului, Patrick este titular in acesta perioada la Sepsi, a evoluat si in meciul cu FCSB, a fost titular si cu Chiajna. A fost schimbat in minutul 63 cu Hamed, un punct norocos per total pentru Sepsi, care a egalat la ultima faza din foarfeca. Chiajna a ratat ocaziile importante in aceasta partida. Dima a fost rezerva neutilizata. Patrick a ratat o ocazie importanta in minutul 18, cand a reluat cu capul din interiorul careului.

Laurentiu Manole si Andrei Tircoveanu vor veni maine seara in Stefan cel Mare, ultimul are sanse sa fie chiar titular in fata echipei care nu prea i-a acordat sanse in acesti ani.