post

Evolutiile jucatorilor imprumutati de Dinamo. Ce jucatori au fost titulari

In acest week-end s-au disputat mai multe partidei in care au fost implicati jucatori imprumutati de Dinamo in primele ligi din Romania. 

Un numar de 13 fotbalisti, imprumutati la diverse echipe din Romania, vor fi monitorizati de catre staff-ul tehnic al lui Bratone, pentru ca la vara sa poata face pasul la prima echipa. Lui Patrick Petre i-a fost reziliat contractul la Sepsi.

Portarul Esanu (Balotesti), fundasii Denis Ciobotariu (Chindia), Negotei (Metaloglobus), Anghel (Popesti Leordeni), mijlocasii Mihaiu (Vointa Sacele), Vlad Vladut (Metaloglobus) si atacantul Neicutescu (Chindia) vor fi urmariti fie de Bratu insusi, fie de colaboratorii sai, pentru a vedea care merita sa faca pasul la vara la prima echipa, acestia fiind elevii lui Florin la juniorii A.

Alti 6 fotbalisti imprumutati din primele trei ligi vor fi monitorizati, iar Bratone va studia fisele lor tehnice. Unii ii vor fi adversari in play-out. Portarii Iustin Popescu si Burci, de la Chindia, respectiv Metaloglobus, fundasii Dima (Sepsi) si Apetrei (Slobozia), Manole si Tarcoveanu (ambii de la Gaz Metan Medias).

Sa incepem cu liga I, acolo unde a avut loc un duel intre Sepsi Sfantu Gheorghe si Gaz Metan Medias, formatii unde avem trei jucatori imprumutati. 

Constantin Dima a fost titular in defensiva covasnenilor, dar a fost schimbat in repriza secunda la scorul de 0-1 pentru a fi introdus un jucator de atac. De partea cealalta Andrei Tircoveanu a intrat in teren in minutul 75, dupa ce fusese titular in etapa trecuta. 

In liga secunda, s-a aprins lupta pentru locul de baraj ocupat de Chindia Targoviste, echipa unde avem trei jucatori imprumutati. Din pacate, doar Denis Ciobotariu a fost titular in infrangerea cu 2-4 in fata lui FC Arges, care s-a apropiat la sase puncte de locul 3 ocupat de Chindia. 

 

Se pare ca Iustin Popescu a fost scos in afara lotului dupa incidentul de la partida de la Braila, cand a incasat un gol dupa o gafa incredibila, iar apoi ar fi fost implicat intr-un schimb de replici cu fanii damboviteni. Acesta nu a fost nici macar pe banca, iar Gabi Raduta, seful centrului de copii si juniori, ne-a informat ca Mihai Neicutescu este accidentat. 

Dar doi portari imprumutati de Dinamo au fost titulari, este vorba de Burci si Esanu. CS Balotesti, cu Esanu titular, a castigat meciul cu Foresta Suceava, 3-1, iar tanarul portar dinamovist a fost invins doar din lovitura de pedeapsa. Din pacate Foresta Suceava, antrenata de Florentin Petre, ocupa ultimul loc in clasament. 

La Metaloglobus doi dinamovisti au fost titulari, portarul Burci si Vlad Vladut, dar echipa bucuresteana a fost invinsa de Dacia Unirea Braila cu 1-0.

Parcurs excelent pentru echipa U19!

Echipa U19 repeta si in acest sezon parcursul excelent din sezonul trecut si avem sanse sa ne aparam trofeul castigat cu Florin Bratu.

Victoria cu Viitorul obtinuta de Paste a fost relevanta in acest sens, un succes care ne-a consolidat prima pozitie in clasament si prin care am razbunat esecul dureros din tur, 2-6. 

Antrenorul de atunci Ilie Poenaru a fost demis si in schimb a venit Laurentiu Dinita, care a antrenat sezonul trecut pe Dinamo II.

Dupa victoria cu Viitorul, a urmat un spectaculos 4-4 cu ultima clasata LPS Iasi, meci in care Dinamo a fost egalata pe final de meci. A urmat un nou derby pentru echipa noastra castigat de Dinamo cu Juventus Bucuresti. In cazul unui insucces, am fi putut pierde prima pozitie.

Galerie Foto de la meciul LPS Iasi-Dinamo: 4-4

Dinamo nu doar ca a castigat cu 3-1 meciul cu Juventus, echipa ce ne-a tinut in sah in tur, 2-2, dar a reusit sa puna din nou o distanta de trei puncte fata de echipa clasata pe locul 2, Viitorul Constanta.

Dupa ce noi am pierdut doua puncte mari la Iasi, a fost si randul Academiei lui Hagi sa faca acelasi lucru. A fost o etapa intermediara, deoarece s-au jucat meciuri si in acest week-end.

Dinamo a castigat greu in deplasare la Pitesti in fata echipei ACS Viitorul Arges, 2-1, prin golurile marcate de Alin Lazar si Gabriel Raducanu.

Astfel, Dinamo este din ce in ce mai aproape de turneul semifinal. Baietii nostri ocupa prima pozitie in clasament cu 32 de puncte, Viitorul este pe 2 cu 29, iar Concordia Chiajna si Juventus Bucuresti sunt la 7 lungimi in spatele nostru, cu patru etape ramase de disputat. 

Week-end-ul viitor Dinamo va intalni pe teren propriu pe FC Voluntari, formatie clasata pe locul 5, cu 23 de puncte. 

*Primele doua clasate merg la turneul semifinal

La U17 din pacate continua sezonul modest. La mijlocul saptamanii am pierdut pe teren propriu cu Juventus Bucuresti, dar ieri am castigat in deplasare la ACS Steagu Rosu Brasov, ultima clasata cu 0 puncte. 

VESTE BUNA: Constantin Dima revine in vara la Dinamo!

Dinamo dupa cum stim are o serie de jucatori imprumutati in primele ligi din Romania, dar asupra unui jucator a planat o stare de incertitudine. 

Este vorba despre Constantin Dima, un jucator de mare perspectiva, care a fost titular la nationala U19 in turneul de Elita organizat in Romania. 

Vorbim totusi de un fotbalist care la 18 ani evolua drept titular in prima parte a campionatului la Sepsi Sf. Gheorghe. Acum cei din Sf. Gheorghe mizeaza pe experienta, in dorinta de a ramane in primul esalon.

In sezonul trecut era capabil sa joace la fel titular in liga secunda, in conditiile in care jucatori de 19-20 de ani nu reuseau nici macar sa fie pastrati in lot. 

El la varsta de 16-17 ani era capabil sa joace la Dinamo II in liga a treia, reusea sa se impuna in fata unor jucatori mult mai in varsta decat el. 

Acum cateva saptamani va spuneam de situatia lui incerta, cum pe surse primisem mai multe informatii conform carora Constantin Dima pentru a reveni la Dinamo in vara, echipa noastra ar trebui sa achite o suma de 200 000 de euro!

Practic nu ar fi fost un imprumut, mai degraba un transfer cu clauza de rascumparare. Initial nu am primit niciun raspuns pe aceasta tema, dar Gabi Raduta, seful centrului de copii si juniori de la Dinamo ne-a informat de faptul ca Constantin Dima poate reveni fara probleme in vara la Dinamo, fara a achita vreo alta suma. 

Asadar, este o veste importanta, deoarece intr-un moment in care se discuta foarte mult de tineri, in curtea clubului vom avea in vara un fotbalist foarte interesant, de mare perspectiva si care cu siguranta ne-ar putea ajuta multi ani de acum inainte, daca vom avea grija de el. 

Constantin Dima a fost titular si in ultimul meci din play-out al lui Sepsi Sf. Gheorghe, dar a fost schimbat la scorul de 0-1 pentru a fi introdus un jucator de atac. 

 

“Sunt de la opt ani la Dinamo, am castigat cu grupa 1999, in fiecare an, titlul de campioni la nivelul Bucurestiului. Cel mai important trofeu este titlul national la juniori C, in finala de la Mogosoaia. Imi doresc sa fiu cel mai bun, asa am crescut la Dinamo.

Nu este suficient ca am debutat la Dinamo II, visul meu este sa joc pentru prima echipa si sa debutez pentru echipa nationala.” spunea in 2015 Constantin Dima, care a lucrat sub comanda lui Florin Bratu la echipa secunda, in sezonul 2014/2015, cand avea 15 ani!

loading...

Leave a Reply