post

Egal in meciul de pregatire cu Zaglebie

Dinamo a jucat astazi un nou meci de pregatite din stagiul din Polonia.

Bratu a inceput acest meci cu o formula experimentala in care i-am putut vedea si pe Salomao sau Neicutescu, jucatori ce nu au avoluat in primele partide de pregatire datorita accidentarilor.

Dinamo: Eșanu – Corbu, Ciobotariu, Katsikas, Popovici – Hanca, R. Grigore, Nistor – Neicuțescu, Axente, Salomao

Inceputul de meci apartine polonezilor care rateaza doua ocazii bune, portarul Eseanu aparand insa incercarile gazdelor.Dinamo a avut dificultati evidente la constructie in prima parte, jucatorii nostri nereusind sa puna in pericol poarta adversa.

Minutul 34 aduce prima ocazie mare a noastra, dupa o recuperare la centrul terenului, Axente paseaza bine catre Nistor dar sutul acestuia, din pozitie ideeala se duce peste  poarta.Cea mai mare ocazie a polonezilor a venit in minutul 37, dupa un corner, devierea atacantului advers s-a scurs putin pe langa poarta lui Esanu.

Polonezii inscriu in minutul 42 dupa o faza fixa, centrarea de la marginea careului fiind reluata in poarta lui Eseanu.

 A fost o repriza slaba a lui Dinamo, este clar ca Bratu incearca sa le ofere tutror minute in aceste amicaluri de pregatire, iar relatiile de joc nu sunt reglate. Ciubotariu si Nistor au fost jucatorii evidentiati, intr-o repriza slaba facuta de Dinamo.

La pauza in locul lui Salomao a intrat Robert Moldoveanu. 

Dinamo incepe foarte bine repriza secunda, Dan Nistor are o executie magistrala de la 35 de metrii de poarta, suteaza direct si in surprinde iesit pe portarul polonezilor. Meciul este pe contre, Dinamo rateaza prin Hanca iar polonezii suteaza in bara la faza imediat urmatoare. 

Polonezii continua sa preseze iar in minutul 60 au o noua ocazie, la o incursiune in partea stanga a apararii naostre.

Bratu schimba in minutul 62, Sorescu si Popa ii inocuiesc pe Neicutescu si Axente. 

Ocazie buna pentru Dinamo in minutul 71, Popa intarzie sutul si este blocat, dupa o angajare buna a lui Nistor. Minutul imediat urmator. o noua ocazie a lui Dinamo, portarul plonez scoate greu o foarfeca a lui Robert Moldoveanu, venita in urma unei centrari bune a lui Sorescu. 

Dinamo are o ocazie mare in minutul 80 dar sutul lui Hanca este respins cu greu de portarul advers. Sergiu avea si optiuena unei pase catre Popa dar a ales sa traga direct pe poarta. 

Pe final l-am putut vedea si pe olandezul Horsten, acesta avand insa o evolutie deplorabila in minutele in care a jucat, reusind chiar sa se faca de ras la o faza din minutul 83. 

Dinamo putea castiga pe final, atunci cand Serban a tras incredibil de prost dupa o centrare buna a lui Sorescu. De altfel in repriza secunda am evidentiat jocul bun a lui Sorescu si a lui Robert Moldoveanu, ambii jucatori aducand un plus de forta ofensiva echipei noastre.

 

loading...

Leave a Reply