post

Egal dramatic pentru nationala U19! Ehmann titular

Nationala sub 19 ani a Romaniei a ratat dramatic victoria la meciul de debut din grupa de calificare la Campionatul European din 2019. A fost 1-1 la Sliven in duelul cu tara gazda a miniturneului, Bulgaria, care a marcat golul egalizator in ultimul minut.

Valentin Mihaila, fotbalistul care a dat emotii coechipierilor sai de la Craiova la meciul de la Iasi, a deschis scorul in minutul 16, dintr-o lovitura de la 11 metri obtinuta de Alexandru Stoica. Ramasi in zece jucatori dupa eliminarea lui Stefanov din minutul 89, bulgarii au dat lovitura in prelungiri. Chiar in ultima secunda, Mitkov a prins un sut senzational de la distanta si a adus egalarea.

Pentru tricolori urmeaza meciul cu Grecia, care a trecut de Gibraltar cu 4-0.

Echipa de start a Romaniei:

Romania: 1. Cristea – 2. A. Rus, 5. Ehmann (6. Leca, 40′), 20. Manolache, 4. S. Serban – 17. M. Serban, 8. Chiriac (18. Toma, 78′) – 11. Petrila, 10. Sefer, 13. Mihaila-cpt. – 9. Stoica (19. Baicu, 56′);
Rezerve: 12. I. Rus – 3. Jurj, 7. Horsia, 14. Nitu, 16. Tieranu, 21. Ispas;
Antrenor: Daniel Oprescu;

Lotul Romaniei U19 pentru turneul de calificare la EURO 2019
Portari: Andrei Cristea (Gaz Metan Medias), David Dutu (SC Popesti Leordeni), Ionut Rus (Sassuolo/Italia);

Fundasi:Andrei Rus (CS Afumati), Calin Jurj (ASU Poli Timisoara), Marius Leca (FC Viitorul), Marco Ehmann (SC Dinamo 1948), Darius Tieranu (Ripensia Timisoara), Sorin Serban (CS Minaur Baia Mare), Rares Ispas (CFR 1907 Cluj), Antonio Manolache (FC Groningen/Olanda);

Mijlocasi: Daniel Toma (FCSB), Radu Chiriac (AFC Astra), Claudiu Petrila (CFR 1907 Cluj), Ovidiu Horsia (Academica Clinceni), Antonio Sefer (FC Groningen/Olanda), Valentin Mihaila (U Craiova 1948 Club Sportiv), Raoul Baicu (U Craiova 1948 Club Sportiv), Marian Serban (U Craiova 1948 Club Sportiv);

Atacanti: Alexandru Stoica Alexandru Stoica (CS Balotesti), Luis Nitu (U Craiova 1948 Club Sportiv).