post

Duelul prietenilor: Rednic vs Andone

Ioan Andone si Mircea Rednic sunt prieteni de-o viata, chiar daca de-a lungul timpului au mai existat intepaturi intre cei doi, mai ales cand au fost adversari in campionat.

Putini s-ar fi gandit ca vom mai avea parte de un duel Andone-Rednic in Liga I, dar peste trei etape se va intampla acest lucru.  FC Voluntari este singura echipa din Liga I fara victorie in primele 11 etape.

Ilfovenii au fost aproape de a obtine toate cele trei puncte, atat in meciul cu FC Botosani, cat si in cel cu Sepsi. Insa, de fiecare data, au fost egalati in ultimele minute. La fel s-a intamplat si in partida cu Poli Iasi. Desi a revenit de la 0-2, FC Voluntari a pierdut meciul in urma unui gol marcat de Mihaescu in minutul 90+4.

In aceste conditii, pentru a-i mentine concentrati si motivati pe jucatori pana la finalul meciului, oficialii ilfovenilor au decis sa-l aduca pe managerul general al clubului, Ioan Andone, pe banca tehnica, anunta Telekomsport. Dinu Todoran va ramane antrenorul principal al echipei, insa, acesta nu detine licenta PRO si nu poate conduce un club din Liga I. Daca pana acum pe banca Voluntariului statea Mircea Radulescu, la meciul cu Concordia Chiajna, va reveni Ioan Andone la marginea terenului. Urmatorul pas, care se va intampla cel mai probabil dupa meciul lor cu Chiajna, va fi ca Andone sa revina ca antrenor al echipei.

Ca antrenor, Ioan Andone a cucerit trei titluri de campion (unul cu Dinamo si doua cu CFR Cluj), patru Cupe ale Romaniei (trei cu Dinamo si una cu CFR Cluj) si o Supercupa a Romaniei, cu Dinamo, in sezonul 2005-2006.