post

Dinamo-Timisoara, sau despre “cum se distruge un vis in 90 minute”

Serios vă spun, echipă mai surprinzătoare decât Dinamo n-am văzut pe lumea asta. Și acest fapt nu ar fi o problemă in general, dacă surprizele pe care ni le face ar fi unele plăcute. Dinamo a noastră, însă, ne surprinde când ne asteptam mai puțin. Negativ.

Pe cât de încrezători ne-am îndreptat către stadion, așteptând cu nerãbdare victoria care ne propulsa pe podium, pe atat de șocati am fost văzând cum bănățenii au șters pe jos cu echipa noastră.

Aș vrea să dau vina pe această pauză competițională, să spun că jucătorii s-au relaxat și au cam uitat cum se joacă fotbalul. Din păcate, ei nu știau cum se joacă nici înainte. Chiar dimpotrivă, speram ca aceste două săptămâni să le dea timp să se trezească, să revină la realitate.

Suntem ultimii supraviețuitori dintre echipele cu mare renume ale fotbalului românesc. Nu ne permitem să arătăm așa. E inadmisibil pentru tine, Dinamo, ca echipe precum Sepsi OSK, ACS Poli, Voluntari sau Botoșani să te domine. Stiu că fotbalul romanesc nu mai e ce a fost, nu mai traim în perioada în care “capitala” făcea legea în Romania. Echipele mari au dispărut. Am rãmas doar noi. Si NOI trebuie să ducem tradiția mai departe. NOI trebuie să îi facem pe ceilalți să se teamă când punem piciorul pe gazon. Când adversarii vin în Groapă, să nu vină cu gândul la victorie, ci să își spună doar “sper să nu luăm prea multe”. NOI trebuie să impunem respect. NOI trebuie să fim schimbarea. Vrem iar un MARE DINAMO!

Iar NOI, fanii, știm toate astea. Dar pentru ca acest lucru să fie posibil, ar trebui să înțeleagă și “cei de sus”.

Până atunci, “Niciodată nu vom da în spate, Dinamo sentimente aparte!”

Galerie foto:

loading...

Leave a Reply