post

Dinamo ofensiv: Meci spectaculos in al doilea amical al iernii

Dinamo a disputat in aceasta dupa-amiaza al doilea amical din cadrul turneului de pregatire din Cipru. 

Daca in primul meci am avut parte de un adversar modest, care s-a prezentat cu juniori si rezerve si singura necunoscuta a fost diferenta de pe tabela, astazi Dinamo a jucat impotriva unui adversar mult mai serios, care a trimis in teren o formula apropiata de cea folosita in meciurile oficiale. Antrenorul austriecilor, Thorsten Fink a trimis in teren urmatorul 11: Hadzikic; Gluhakovic, Kadiri, Borkovic, Salamon; De Paula, Alhassan; Sarkaria, Vastic, Lee; Monschein.

De cealalta parte Vasile Miriuta a schimbat formula de start fata de meciul cu Aris. Brănescu – Romera, Nedelcearu, M. Popescu, Nica – Mahlangu, Monroy – Hanca, Nascimento, Pesic – Nemec a fost formula de joc trimisa in teren de Vasile Miriuta. 

A fost un meci spectaculos, cu ocazii multe la ambele porti. Dinamo a deschis scorul in minutul 29 prin Nedelcearu, in urma unei faze fixe. Austriecii au revenit in joc si in startul reprizei secunde au punctat de doua ori. Dar Adam Nemec arata pofta de gol in acest cantonament. Dupa ce a reusit o dubla cu Aris, varful slovac a punctat si de aceasta data de doua ori, in minutele 53 si 61. 

Chiar daca vorbim de doua meciuri amicale, remarcam un apetit ofensiv al echipei noastre, am marcat de 8 ori in aceste partide, acum am reusit sa marcam trei goluri impotriva unei echipe care in toamna a evoluat in grupele Europa League.Este imbucurator acest lucru, mai ales ca Adam Nemec daca va continua asa si in meciurile oficiale, va fi un mare castig si un mare atu al echipei noastre in lupta pentru play-off. 

Asa cum a declarat in mai mult randuri, Vasile Miriuta viseaza la un Dinamo ofensiv, speram ca odata cu startul in partea a doua a sezonului din Liga I, jocul sa arate mult mai bine si Dinamo sa aiba o alta fata, sa fie aproape de ceea ce visam noi suporterii dinamovisti.  Pana atunci, Dinamo continua stagiul de pregatire din Cipru cu inca doua meciuri amicale, dar inceputul este promitator. 

Cum a fost in primul amical: 

Dinamo a castigat prima partida amicala programata in Cipru, scor 5-0 (1-0) cu Aris Limassol, ocupanta locului 13 in prima liga a campionatului cipriot.

Golurile dinamovistilor in meciul amical disputat la \”Pyrgos Football Stadium\” au fost marcate de Mihai Popescu (45), Adam Nemec (76, 81), Dan Nistor (78) si Laurentiu Corbu (87).

Branescu – Romera, Nedelcearu, M. Popescu, St. Filip – Mahlangu, Dudea – I. Gheorghe, Moldoveanu, Salomao – D. Popa au jucat, din primut minut, pentru echipa pregatita de Vasile Miriuta.

Mutiu – Corbu, Nica, M. Popescu, Vl. Olteanu – Monroy, Nascimento – Hanca, D. Nistor, Pesic – Nemec au evoluat in repriza secunda.

Dinamo mai are doua meciuri amicale de disputat, dupa urmatorul program: 

24 ianuarie (ora 16:00 – Kissonerga Stadium): 
DINAMO vs Termalica BB (Polonia)

25 ianuarie (ora 11:00 – Pyrgos Football Stadium): 
DINAMO vs Karmiotissa (Cipru)

loading...

Leave a Reply