post

Dinamo l-a ofertat pe Seto. Raspunsul japonezului

Dinamo a prezentat pana acum doar doi jucatori, insa se pare ca urmeaza sa semneze si al treilea, este vorba de Sergiu Popovici.

Insa dupa cum declara acum cateva zile Florin Bratu, echipa noastra cauta si un mijlocas central la inchidere, acolo unde suntem descoperiti. 

“Ne trebuie un fundas central, cate un fundas lateral dreapta, stanga, vreau sa am cate doi jucatori pe fiecare post, un atacant alaturi de Daniel Popa si de ce nu inca un mijlocas central. Sunt cam 5 jucatori care ar trebui sa vina, ii am in minte, sper sa se realizeze transferurile. Sunt transferuri fezabile, vorbesc de ce ar putea fi realizat.” declara Florin Bratu acum cateva zile. 

A semnat Axente intre timp, Katsikas si-a prelungit contractul, Popovici e aproape sa semneze, mai ramane un fundas dreapta. Pentru postul de mijlocas central, Dinamo s-a orientat catre Takayuki Seto, care a petrecut mai bine de 10 ani in Romania la Astra Giurgiu, cu o mica pauza cand a evoluat pentru Osmanlispor.

Contractul lui Seto cu Astra s-a terminat in aceasta vara, iar imediat Dinamo a intrat pe fir pentru a-l aduce in “Stefan cel Mare”. Nu ar fi prima data cand “cainii” l-au contactat pe mijlocasul central, care a mai fost dorit si in urma cu un an. Experienta lui Seto ar fi insemnat un plus pentru echipa tanara pe care Florin Bratu a gandit-o, dar raspunsul a fost si de aceasta data negativ.

Takayuki a vorbit pentru ProSport despre viitorul sau: “Eu am terminat contractul cu Astra. Am avut oferte din Liga 1, dar prefer sa plec afara si am refuzat. Am avut oferte de la Astra si de la Dinamo si mai sunt discutii, interese din partea altor echipe, dar nu vreau. Sunt echipe din play-off si din play-out. Oferta lui Dinamo nu m-a atras. Voiam sa schimb tara.

Dupa 11 ani, Seto s-ar putea intoarce acasa: “Interes e din Asia, din zona Golfului, din Europa. Sunt doua echipe din prima liga a Japoniei care m-au contactat, dar nu nu s-a concretizat nimic inca”.

loading...

Leave a Reply