post

Dinamo-Jagiellonia: Cel mai important test. Informatie importanta in legatura cu acest meci

Dinamo are astazi al patrulea meci amical din stagiul de pregatire din Polonia.

Dinamo a reusit sa castige pana acum doua partide, 4-0 cu Elblag si 3-0 cu Arka Gdynia, iar in ultima partida am terminat la egalitate, 1-1 cu Zaglebie Lubin. Insa astazi intalnim cel mai puternic adversar.

Dinamo intalneste incepand cu ora 17:00 (ora Romaniei) pe Jagiellonia Byalistok, vicecampioana Poloniei, ce a terminat la trei puncte in spatele campioanei Legia Varsovia. O echipa ce va evolua in preliminariile Europa League si partida de astazi va fi ultimul lor meci de pregatire inainte de startul sezonului.

Polonezii au trei jucatori cotati la peste un milion de euro pe site-ul transfermarkt: Ivan Runje, Taras Romanczuk si Przemyslaw Frankowski.

Dinamo va trata acest meci cu maxima seriozitate si sursele noastre ne-au informat ca Florin Bratu vrea sa alinieze in aceasta partida primul 11 pe care se va baza si in meciul cu Voluntari din prima etapa. Tehnicianul nostru nu va efectua foarte multe schimbari pe parcursul partidei, jucatorii ce nu vor evolua astazi, vor juca maine in ultimul amical din Polonia, cand Dinamo intalneste un adversar mult mai modest, Chojniczanka Chojnice.

La ultimul amical au revenit Mihai Neicutescu si Diogo Salomao, ce au fost accidentati in prima parte a stagiului de pregatire. Din cate se pare fundasul dreapta olandez nu va fi pastrat, acesta a evoluat doar cateva minute in meciul cu Zaglebie si Bratu s-a aratat nemultumit de randamentul batavului.

Din pacate nu cred ca aceasta partida va putea fi urmarita live video, cei de la Jagiellonia au anuntat pe pagina lor oficiala de facebook faptul ca partida va putea fi urmaritva live-text pe contul de Twitter. Daca insa va fi vreun stream pentru acest meci, va vom anunta.

Dinamo-Elblag 4-0 : Esanu – Corbu, D. Ciobotariu, Katsikas, Vl. Olteanu – Hanca, Mahlangu, D. Nistor – Sorescu, Axente, Moldoveanu au evoluat din primul minut pentru echipa antrenata de Florin Bratu, iar dupa pauza au mai jucat Mutiu, Dudea, M. Popescu, Ehmman, Sg. Popovici, R. Grigore, Tircoveanu, I. Serban, C. Dima, Pesic si D. Popa.

Dinamo-Arka 3-0: Mutiu – Corbu, Katsikas, Popescu, Popovici – Hanca, Dudea, Nistor – Sorescu, Popa, Pesic. In repriza a doua au intrat: Esanu, Vl. Olteanu, R. Grigore, C. Dima, D. Ciobotariu, Ehmman, I. Serban, Tircoveanu, Moldoveanu, Axente si Horsten.

Dinamo-Zaglebie 1-1:  Esanu – Corbu, D. Ciobotariu, Katsikas, Sg. Popovici – Hanca, R. Grigore, D. Nistor – Neicutescu, Axente, Salomao au fost titulari pentru Dinamo in meciul cu Zaglebie, iar dupa pauza au mai evoluat Moldoveanu, D. Popa, Sorescu, M. Popescu, Vl. Olteanu, Tircoveanu, I. Serban, dar si jucatorul aflat in probe, Thomas Horsten

”In acest cantonament jucam cu adversari de prima mana din Polonia. Le-am tinut fata pana acum, a fost bine ca intensitate. Mai este de lucru, dar ma bucur ca jucatorii mei se tin de rezultat. Tin de joc, avem ocazii, suntem o echipa in continuare in crestere, dar se poate si mai bine. Inca nu am cristalizat un prim ”11”, mai avem doua jocuri amicale. Dar, dupa aceste doua meciuri amicale, dand sanse tuturor, o sa imi fac o idee despre cum vom aborda prima etapa in Romania.

Va fi un campionat aprig, un campionat in care toata lumea va dori sa castige. Echipele care anul trecut s-au batut la retrogradare anul acesta nu mai vor aceasta experienta. Trebuie sa fim concentrati si pregatiti pentru un campionat dificil, tare, un campionat cu antrenori care isi doresc sa castige”, a declarat Florin Bratu dupa ultimul amical.