post

Dinamo invinge clar in primul amical

Dinamo a invins categoric Aris Limassol in primul meci de pregatire din cantonamentul din Cipru.

Miriuta a inceput cui:  Branescu – Romera, Nedelcearu, M.Popescu, St. Filip – I. Gheorghe, Dudea, Mahlangu, Salomao – R. Moldoveanu, D. Popa
Rezerve: Corbu, Nica, Olteanu, Monroy, Nascimento, Hanca, Pesici, Nemec, Nistor

Scorul pauzei a fost 1-0 pentru Dinamo, Mihai Popescu deschide scorul in minutul 45. Romera a centrat excelent, din faza fixa si fundasul roman a marcat cu capul din 5 metri.

In repriza secunda Miriuta a schimbat asezarea, a trecut la sistemul 4-3-3 iar Dinamo a jucat in urmatoarea componenta:

 Mutiu – Corbu, Nica, Popescu, Olteanu – Nascimento, Monroy, Nistor – Hanca, Nemec, Pesici

Dinamo a mai inscris inca de patru ori in repriza secunda. Nemec si Dan Nistor inscriind pentru echipa noastra si stabilind scorul final.

Dinamo invinge clar cu 5-0 si speram sa fie un start de bun augur pentru trupa noastra. 

Aris Limassol este o mai veche cunostinta a lui Dinamo. Cipriotii au fost adversari in meciul amical organizat la finalul lunii octombrie la Bucuresti, un meci caritabil in care toate incasarile au fost pentru fanul dinamovist, Dan Cucu. Atunci conducerea clubului prin presedintele lor a facut si un gest superb, au donat aproximativ 1000 de euro. Dinamo a invins in toamna cu 2-1, printr-o dubla a lui Jeremy Bokila, care acum nu mai face parte din lotul echipei.

Aris nu este deloc o forta a campionatului cipriot. Ocupa locul 13 din 14 formatii, cu 13 puncte dupa 20 de meciuri. La Aris a evoluat in prima parte a sezonului si Marius Alexe, care insa nu a impresionat, in 9 meciuri nu a reusit sa marcheze deloc. La Aris mai evolueaza cativa romani, este vorba de fostul nostru jucator si component al nationalei U21, Andrei Radu, Banel Nicolita si Alexandru Ionita sunt si ei componenti ai lotului. Tot la Aris joaca si Theodosis Cyprou care a fost in probe la Dinamo in vara anului 2016, cand era Ioan Andone antrenor, insa atunci nu s-au inteles partile.

 

Meciurile amicale ramase de disputat:

22 ianuarie (ora 15:00 – Dherynia Football Stadium): 
DINAMO vs Austria Viena (Austria)

24 ianuarie (ora 16:00 – Kissonerga Stadium): 
DINAMO vs Termalica BB (Polonia)

25 ianuarie (ora 11:00 – Pyrgos Football Stadium): 
DINAMO vs Karmiotissa (Cipru)

 

loading...

Leave a Reply