post

Dinamo inca nu are un prim 11 stabilit. Concluziile lui Bratu

Dinamo este neinvinsa in cantonamentul din Polonia, iar elevii lui Florin Bratu au remizat cu Zaglebie Lubin, scor 1-1.

”Cainii” au invins cu 4-0 pe Olimpia Elblag, cu 3-0 pe Arka Gdynia si au facut 1-1 cu Zaglebie Lubin. Tehnicianul nostru se arata optimist in ceea ce priveste startul in noul sezon al Ligii 1, Bratu spune ca este multumit de ceea ce au aratat jucatorii sai:

”In acest cantonament jucam cu adversari de prima mana din Polonia. Le-am tinut fata pana acum, a fost bine ca intensitate. Mai este de lucru, dar ma bucur ca jucatorii mei se tin de rezultat. Tin de joc, avem ocazii, suntem o echipa in continuare in crestere, dar se poate si mai bine. Inca nu am cristalizat un prim ”11”, mai avem doua jocuri amicale. Dar, dupa aceste doua meciuri amicale, dand sanse tuturor, o sa imi fac o idee despre cum vom aborda prima etapa in Romania.

Va fi un campionat aprig, un campionat in care toata lumea va dori sa castige. Echipele care anul trecut s-au batut la retrogradare anul acesta nu mai vor aceasta experienta. Trebuie sa fim concentrati si pregatiti pentru un campionat dificil, tare, un campionat cu antrenori care isi doresc sa castige”, a declarat Florin Bratu, pentru Digisport.

Dinamo a terminat la egalitate, scor 1-1, al treilea amical la verii jucat impotriva polonezilor de la Zaglebie Lubin. Capitanul Dan Nistor a marcat, in minutul 50, golul dinamovistilor dupa ce polonezii au deschis scorul in prima repriza prin Tuszynski (44).

Esanu – Corbu, D. Ciobotariu, Katsikas, Sg. Popovici – Hanca, R. Grigore, D. Nistor – Neicutescu, Axente, Salomao au fost titulari pentru Dinamo, iar dupa pauza au mai evoluat Moldoveanu, D. Popa, Sorescu, M. Popescu, Vl. Olteanu, Tircoveanu, I. Serban, dar si jucatorul aflat in probe, Thomas Horsten.

“Fotbalistul de la PSV (n.r. – Thomas Horsten) n-a confirmat momentan. A venit dupa o perioada in care nu s-a antrenat. E complicat, nu si-a gasit ritmul. Nu are ritmul nostru. Timp nu avem si rabdare nu exista!”

“Am jucat cu Zaglebie, o echipa importanta din Polonia. Exista oboseala, am jucat in 3 meciuri in 5 zile. Am inscris in 3 meciuri 8 goluri. Sper, dupa posibilitatile de la Dinamo, sa facem fata in campionatul care incepe. Eu sper sa mai vina 2 jucatori saptamana viitoare, suntem in discutii”, a mai  declarat Bratu pentru Digisport.

Pana la finalul cantonamentului, „cainii rosii” vor mai disputa inca doua partide amicale dupa urmatorul program:

10 iulie, ora 17:00: Dinamo Bucuresti vs Jagiellonia;
11 iulie, ora 12:00: Dinamo Bucuresti vs Chojniczanka Chojnice.