post

Dinamo-Gaz Metan: Victorie pentru locul 1

Dinamo are sansa in aceasta seara sa isi consolideze prima pozitie in clasament si sa avem o pauza competitionala mai linistita. Pentru a reusi acest lucru, trebuie sa invingem echipa lui Cristi Pustai, un test ce nu se va dovedi a fi unul usor, insa daca dorim sa demonstram ca putem fi candidati la titlul, astfel de meciuri trebuie castigate de o maniera categorica.

Intr-un fel imi este teama de acest prim loc, deoarece  poate sa ne induca in eroare, sa ascunda faptul ca Dinamo nu are un lot complet. De fapt, eu sunt constient de acest lucru, teama mea provine din faptul ca altii ar putea fi indusi in eroare. Ma gandesc nu foarte optimist la faptul ca urmeaza sa mai disputam pana la finalul anului poate mai bine de 20 de partide, daca punem la socoteala si meciurile din Cupa Ligii si Cupa Romaniei, competitii ce nu as vrea sa le parasim prea devreme.

Insa am discutat de prea multe ori de acest subiect, am indeajuns de multe articole dedicate acestei teme. Revenind la meciul din aceasta seara, Andone are la dispozitie tot lotul cu exceptia lui Steliano Filip, eliminat in meciul cu Steaua si suspendat pentru doua etape. La conferinta de presa, antrenorul echipei noastre spunea ca nu va opera mari schimbari in primul 11. Asta si pentru ca lotul nu o permite. Ar fi maxim 3 semne de intrebare pentru acest meci.

1. Branescu ramane titular? Golul primit in meciul cu Steaua a nascut multe discutii, Branescu fiind gasit principalul vinovat. Nu vreau sa ii caut scuze, insa exista si alti vinovati la acel gol si reluarile imi dau dreptate. Per total, nu cred ca putem sterge cu buretele prestatiile lui din acest start de sezon, cand a demonstrat ca este un portar sigur, mai ales ca are si o varsta frageda pentru un portar. As vrea sa il vad in continuare in garnitura de start. Solutia de rezerva ar fi Penedo, care a avut un meci bun impotriva celor din Voluntari in Cupa Ligii, urmeaza sa fie si el convocat la nationala statului Panama.

2. Olteanu sau Oliva? Absenta lui Filip naste o intrebare: Pe cine va folosi Andone in flancul stang? Oliva a fost titular in meciul cu Voluntari din Cupa Ligii, pe cand Olteanu a intrat pe parcurs in diverse randuri, dar nu a bifat foarte multe minute. Daca ultimele meciuri sunt un indiciu, cred ca Vladut va fi titular. Sper sa vedem o evolutie sigura a lui, cred ca are nevoie de incredere, din cate se pare nu a fost cel mai fericit dupa plecarea lui Rednic si ar fi pacat sa pierdem un jucator cu potential.

14089496_1779012215721366_1453719104_n

3. Hanca in continuare titular? La mijlocul terenului exista o problema, ar fi fost bine ca Nistor pe acel post, dar deocamdata nu s-a dat nicio decizie in cazul lui, mi-e teama ca se va prelungi prea mult acest caz. Dar trebuie sa ma raportez la ce avem momentan. Hanca a fost titular in derby si evolutia lui nu a mai fost la acelasi nivel, ba chiar il consider vinovat la gol, deoarece nu l-a oprit pe Amorim la acea faza, macar printr-un fault. Serban a tot fost folosit in acest start de sezon, de doua ori chiar ca si titular. Cred ca va miza pe Hanca, dar nu as fi surprins sa il vedem si pe Serban titular.

Gaz Metan. 

Echipa din Medias are un inceput bun de sezon. Vorbim de o formatie nou-promovata, care se comporta exact precum o echipa de mijlocul clasamentului: incearca sa obtina maxim din meciurile de acasa si merge la “ciupeala” in deplasare. Pana acum le-a functionat, au doua victorii acasa, cu ASA Tg Mures si Viitorul, egal cu Botosani iar in deplasare au doua infrangeri, la Iasi si Chiajna. De remarcat ca nu au intalnit nicio echipa de top, deoarece nici Viitorul nu arata vreo forta iesita din comun in acest campionat.

Insa nu putem sa consideram ca vom avea un meci usor, deoarece mediesenii au un lot experimentat, au pastrat chiar si in liga secunda o buna parte din jucatori. Ma uit peste lotul lor si vad jucatori precum Ciprian Petre, Tartovac, Alex Munteanu, Radu Zaharia, Plesca, Buzean, Plesca, Eric sau Llulaku. Asadar vorbim de o echipa experimentata, ce are o medie de varsta a primului 11 de aproximativ 28 de ani. Andone spunea de pericolul Eric, eu nu cred ca de acolo ar veni, mai ales ca vorbim de un jucator supraponderal, nu cred ca ar trebui sa avem probleme cu Eric, doar eventual la o faza fixa sau la vreo executie de la distanta. Mai degraba cu aseazarea defensiva a lor, ramane de vazut cum vom reusi sa desfacem blocul lor defensiv.

Va fi un test important, deoarece cu Steaua am avut o abordare mai mult defensiva, am mizat pe contraatac. Ironic, defensiva a functionat foarte bine in aceasta perioada, mai ales la derby, in aceasta saptamana s-a lucrat mai mult pe faza ofensiva, deoarece Dinamo trebuie sa creeze pericol constant la poarta adversa si sa intram in avantaj inca de la cabine, altfel vom avea un meci extrem de dificil.

Strategia pentru Europa nu poate fi cea de acum. Sa invatam din lectiile altora

 

Conferinta Ioan Andone: “Negociem cu 2-3 atacanti in acest moment”

loading...