post

DINAMO-Focsani: Sa nu neglijam campionatul

Dulaii continua seria de meciuri la foc automat, inceputa cu Odorhei. Dupa victoria superba obtinuta in fata celor de la Holstebro, supercampionii revin in Liga Nationala, acolo unde nu ne permitem pasi gresiti. 

Nu cred ca este usor pentru jucatori sa evolueze in acest ritm infernal, insa ne-am asumat acest lucru la inceputul sezonului. E clar ca seria aceasta de partide se va desfasura doar pana la finalul anului, parcursul echipei noastre in cea mai importanta competitie intercluburi va lua sfarsit, dupa rezultatele de astazi. Zaporozhye a invins la Nantes si Braga a cedat acasa in fata celor de la Besiktas. Cu 3 etape inainte de final, avand 3 puncte mai putin (se acorda 2 la victorie) fata de Motor si Besiktas, e clar ca sansele noastre tind spre zero, mai ales ca avem doua deplasari grele la contracandidatele pentru locul 2. Din pacate, nu mai depinde de noi sa ne calificam, astfel ca ar trebui sa ne bucuram de aceste ultime meciuri si sa castigam neaparat in fata celor de la Braga, in ultimul meci de acasa, cand sper ca sala va fi plina. Cam atat mai sper eu ca putem obtine din aceasta competitie.

Insa pentru a reveni acolo si la anul, trebuie sa avem grija in campionat. Dobrogea Sud este intr-o forma foarte buna si nu cedeaza puncte, deja au 4 puncte peste noi si orice pas gresit ne poate costa scump. Maine dimineata vine CSM Focsani, o echipa nou promovata, dar surprinzatoare. S-au descurcat mai mult decat onorabil si au obtinut 3 victorii in acest campionat si doua rezultate de egalitate, deloc rau. Insa cred ca este un prilej foarte bun pentru a vedea la lucru si jucatorii care au evoluat mai putin, sa fie un meci spectaculos, astfel incat fanii care pot veni asa devreme la sala, sa nu regrete. Ora nu este una grozava, 11:15, insa probabil s-a decis de comun acord, pentru a avea cat mai multe ore de odihna.

Sa nu uitam ca miercuri de la 17:45, vom avea un meci extrem de important, marele derby cu Steaua in deplasare. Vom reveni maine cu mai multe detalii referitoare la acest meci, unde se va disputa si cum puteti insotii echipa!

loading...

Leave a Reply