post

Dinamo are astazi meci in Liga Nationala pe teren propriu

Echipa de handbal Dinamo revine in Liga Nationala, dupa o noua infrangere in Liga Campionilor, dulaii avand pana la urma un singur succes in actuala editie a Velux CL si vom incheia grupa pe ultima pozitie, o prestatie dezamagitoare a echipei noastre.

Din pacate, traversam o perioada extrem de nefasta si in campionat, acum cateva saptamani spuneam ca este cea mai complicata din ultimii ani, acum am coborat cu mult sub acel nivel. Dinamo are 8 infrangeri in ultimele 9 meciuri oficiale si am pierdut intre timp si prima pozitie in clasament, din pacate chiar dupa marele derby. Singura schimbare a fost plecarea lui Boskovic, au fost invocate motive personale, dar este pueril sa credem ca acesta a fost motivul. Pur si simplu nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor, un transfer total nereusit, iar  Dinamo in acest moment a ramas fara un inter de brat stang, in anumite momente l-am vazut pe Gavriloaia folosit pe acel post. Aici s-a facut o mare greseala in vara, Vrankovic a plecat si nu a fost adus macar un inlocuitor pe masura, acum suferim consecintele. 

Dinamo revine in Liga Nationala pentru a nu pierde contactul cu primele clasate. In aceasta seara de la ora 19:00, in sala Dinamo vine CSM Focsani, formatie ce se afla pe locul 11, cu 3 victorii, un egal si 6 infrangeri. Anul trecut am avut de fiecare data probleme cu moldovenii, acasa am castigat 33-30, iar la Focsani ne-am impus la un singur gol diferenta. Trebuie sa castigam, deoarece Turda s-a impus in aceasta etapa la Iasi, 33-28, iar Steaua a invins categoric la Vaslui, 29-22, desi Vaslui avea 14-11 la pauza. Daca vom castiga astazi, vom fi la un singur punct de Steaua si vom egala pe Turda in clasament, formatie pe care o vom intalni la mijlocul saptamanii viitoare in deplasare, miercuri de la ora 19:00. Nu mai pot spune ca este meci decisiv pentru Voica, deoarece asta o spunem de ceva timp, iar infrangerile s-au tot adunat. 

Sper ca fanii sa vina in numar cat se poate de mare astazi la sala, pentru a arata ca ne pasa in continuare de aceasta echipa. Avem timp suficient sa ajungem si la stadion dupa aceasta partida.

Dinamo-CSM Focsani, Sala Dinamo, ora 19:00

loading...

Leave a Reply