post

DINAMO – Ademar: O NOUA SEARA MAGICA IN SALA DINAMO! APROAPE DE CALIFICARE!

Astazi Dinamo a fost in fata unui test decisiv in grupa D din EHF Champions League, o victorie ne-ar fi adus in pole-position pentru calificarea in faza urmatoare a competitiei. 

In sala Dinamo a venit Ademar Leon, formatie spaniola care ne-a invins in tur la 3 goluri diferenta, 31-28, desi am avut avans de doua goluri la pauza, 12-14. O victorie ne-ar fi adus pe primul loc in grupa, cu un punct peste spanioli.

Missaoui-Zulfic-Alouini-Savenco-Moussavi-Komogorov-Negru a fost linia de 7 cu care antrenorul Constantin Stefan a inceput pe faza de aparare. Dinamo a ratat primele doua atacuri, prin Mousavi si Negru, iar spaniolii au ratat si ei de doua ori, Missaoui continuand forma buna din ultimele meciuri. Bannour si Komogorov au marcat si ei rapid, un inceput spectaculos de meci, 2-2 in minutul 5. Bannour a fost in mare forma in startul de meci, 4 goluri din totalul de 5 al echipei. Din pacate, pe extreme am fost destul de vulnerabili, 3 goluri ale spaniolilor au venit din partea extremei drepte, Lopez.

In minutul 9 spaniolii au cerut un time-out, dupa cateva atacuri in care nu au avut replica la aruncarile interilor nostri, astfel Dinamo conducea cu 6-4. Dinamo a facut o prima repriza excelenta, am fost clar echipa mai buna si am reusit sa ne distantam pe tabela, in special datorita aruncarilor fantastice ale lui Amine Bannour, in primele 20 de minute a avut 7 goluri din 7 aruncari. Astfel, Dinamo conducea cu 13-8 in minutu 19. Foarte bine a functionat si apararea.

Au urmat cateva minute mai bune ale spaniolilor, Komogorov si Bannour au ratat cate o aruncare si spaniolii au reusit sa recupereze din diferenta, ajungand la 13-11. In minutul 22 a venit si prima eliminare pentru Dan Savenco, nu a mai fost ca la Plock, unde am avut 9 eliminari tot meciul. In inferioritate numerica, Stefan a scos si portarul si din pacate spaniolii au recuperat mingea, marcand din poarta in poarta. A fost momentul in care Constantin Stefan a cerut primul time-out pentru Dinamo, din avansul de 5 goluri, a mai ramas un singur gol, in minutul 23 al primei reprize. A fost un moment bun pentru Dinamo, dulaii reusind sa marcheze de doua ori, o data in inferioritate prin Mousavi, odata prin Gavriloaia. La 15-12, Alouini a fost si el eliminat pentru un fault, cam usor acordata eliminarea.

La time-out, au fost schimbate si extremele, Descat si Gavriloaia au intrat in teren, iar Kuduz i-a luat locul lui Komogorov la linia de 9 metri. Finalul de repriza ne-a apartinut, Szasz de doua ori si Bannour, omul reprizei au marcat pentru Dinamo, astfel ca am intrat la cabine cu un avantaj de trei goluri, 18-15.

Repriza a doua a inceput excelent pentru Dinamo, baietii nostri au inceput sa puna iar distanta fata de spanioli, de data aceasta si pentru ca apararea a functionat foarte bine. In 7 minute am primit un singur gol, iar Descat cu o dubla, Bannour si Komogorov au dus-o pe Dinamo la 6 goluri distanta in minutul 37, 22-16, moment in care antrenorul Dorado a cerut time-out. Excelent si Missaoui in poarta, a avut cateva interventii excelente. Din pacate, Alouini a suferit o usoara accidentare in startul reprizei secunde, dar Sandru i-a luat locul in teren.

In minutul 40, la 24-19, spaniolii au obtinut o aruncare de la 7 metri si o eliminare la Szasz, dar a fost un moment special, deoarece Saeid Heidaridad a revenit in poarta, prima aparitie a lui din acest sezon, el a lipsit din cauza unor probleme cu statul Iranian. Sandru a marcat intr-un moment important, in inferioritate, 25-20 in minutul 42. Ciprian Sandru a vrut sa ne aduca aminte ca totusi a avut un rol important in trofeele castigate de Dinamo, a mai marcat o data si a oferit o pasa decisiva catre Szasz. Din pacate, extrema de pe dreapta, Lopez, a fost in mare forma si a marcat prin executii spectaculoase de fiecare data. Szasz a dus si el greul pe postul de pivot si in minutul 46 a mai scos o aruncare de la 7 metri, transformata inca o data de Descat. Mult mai mult a evoluat astazi extrema franceza fata de partidele anterioare: 28-23. 

S-a marcat la ambele porti, apararile nu au mai fost la fel de eficiente si cu 10 minute inainte de final, Dinamo avea un avans de 5 goluri, 30-25. Descat si Komogorov de doua ori, au mentinut-o pe Dinamo la o diferenta cat de cat confortabila, dar urmau 10 minute de foc pentru echipa noastra. Constantin Stefan a cerut atunci time-out, pentru ultimele indicatii, inainte de ultime minute ale partidei. 

Saeid a avut prima interventie importanta la 30-25, moment in care toata sala s-a ridicat in picioare, superba atmosfera in sala Dinamosi de aceasta data! Komogorov a mai punctat o data, Dinamo aproape de victorie cu 9 minute inainte de final, 31-25. Din pacate, am avut si astazi mai multe eliminari decat adversarii, Mousavi fiind si el eliminat. Asta le-a permis spaniolilor sa se apropie la 4 goluri, 31-27. Moment in care fanii dinamovisti si-au intrat din nou in rol. Dar si Bannour, care a marcat intr-un moment cheie, 32-27 cu 6 minute inainte de final. 11 goluri din 13 aruncari. Saeid a avut o noua interventie fantastica, un moment deosebit in care toata sala i-a scandat numele! Victoria nu avea cum sa ne scape, 33-27 cu 4 minute inainte de final. Bannour si Komogorov au fost de neoprit la linia de 9 metri, in total cei doi au avut 18 goluri din 23 de aruncari. Scor final: 35-30!!

Dinamo obtine o victorie extrem de importanta, i-am depasit pe spanioli in clasament si practic daca mai obtinem doua victorii in ultimele 3 etape, vom merge in play-off! incredibil parcursul baietilor nostri in aceasta editie de Champions League, unde avem punctaj maxim la partidele de pe teren propriu. 

*Fanii dinamovisti au fost si astazi la mare inaltime, atmosfera a fost una electrizanta, cum a fost si cu Wisla Plock. Traim momente deosebite alaturi de aceasta echipa. 

loading...

Leave a Reply