post

Din nou in finala

Echipa U19 s-a aclificat astazi pentru a trei-a  oara consecutiv in finala Ligii Elitelor U19.

Dinamo s-a calificat astazi in finala Ligii Elitelor U19 dupa ce a remizat (1-1) pe teren propriu in retururul semifinalei contra celor de la Universitatea Cluj. Nu a fost un meci deloc usor pentru elevii lui Mihai Dobre, cei de la Cluj incercand sa intoarca rezultatul partidei din tur cand Dinamo s-a impus cu 2-1.

Mihai Dobre i-a trimis in teren pe: Fara Stefan ( 2001), Zamfir Radu ( 2001), Brat Carlos (2001), Cheia Ciprian (2000), Oltay Levent ( 2000), Stan Claudiu (2001), Longher Aleksandru (2000), Cretu Geani (2000), Bani Ahmed (2002), Magureanu Catalin (2000), Chiric Mihai (2001). Au mai jucat Lazar Alin (2000), Spinu Andrei (2002).  Pentru Dinamo a inscris Cretu Geani in minutul 52, dupa ce oaspetii au deschis scorul in minutul 33.

La partida a asistat si antrenorul primei echipe, Mircea Rednic cel care a retinut in stagiu de pregatire cu echipa mare nu mai putin de 5 jucatori din echipa U19: Oltay Levent, Creatu Geani, Magureanu Catalin, Aleksandru Longher si Lazar  Alin.

Dinamo va juca astfel a 5 finala in ultimii 6 ani, o performanta remarcabila daca ne gandim la conditiile precare pe care le au cei de la CCJ Dinamo. In finala vor intalnii echipa Viitorului, cea care a invins Craiova in semifinale. Cele doua grupari, Dinamo si Viitorul domina fotbalul juvenil de multi ani, insa rezultatele la nivel de promovare de fotbalisti, in primul esalon, sunt de partea constatenilor.