post

Despre antrenorul Dan Alexa: Ce il recomanda sa vina la Dinamo?

Dan Alexa ar fi in momentul de fata unul dintre favoritii pentru a prelua postul de antrenor al echipei noastre. 

Dinamo a ajuns intr-o situatie dramatica in clasament si desi acum cel mai indicat ar fi sa aducem un antrenor cu experienta in a gestiona astfel de momente grele, in pole-position ar fi Dan Alexa. 

Fost jucator la Dinamo, echipa unde a avut cele mai mari performante ca jucator, Alexa nu este deloc iubit in Stefan cel Mare. Venit la Dinamo impreuna cu toata brigada olteana adusa de Netoiu in 2002, Alexa a fost unul dintre putinii jucatori de atunci care s-au impus si au ramas la echipa, ba chiar a contribuit serios la Cupa din 2003 sau titlul din 2004. A plecat in China si a revenit apoi la Dinamo in 2006, insa a plecat chiar inainte de celebrul sezon 2006/2007. 

A mers la Timisoara alaturi de Fane Grigorie si de atunci relatiile dintre Alexa si fanii dinamovisti au avut de suferit, a trecut si pe la Rapid, iardin finalul sezonului 2013/2014 a trecut la antrenorat. A preluat trupa banateana cu 10 etape inainte de final, dar nu a putut evita retrogradarea, terminand cu un punct sub linia rosie. A mers cu Timisoara in liga secunda si a promovat fara probleme in stagiunea urmatoare. 

In Liga I nu a ramas foarte mult timp la Timisoara in sezonul 2015/2016, fiind demis dupa doar 8 runde, in care a strans o singura victorie. In total, 48 de meciuri pe banca timisorenilor, atat in prima liga, cat si in liga secunda. 21 de victorii, 14 rezultate de egalitate si 13 infrangeri, dar cele mai mult victorii au venit in liga secunda. 

La cateva zile dupa despartirea de Timisoara, Alexa nu a avut probleme sa isi gaseasca angajament la Rapid in a doua liga din nou. A reusit sa promoveze cu trupa giulesteana, dar este deja istorie, la finalul acelui sezon Rapid intra in faliment. Pe banca giulestenilor in liga secunda, a strans 22 de victorii, 7 rezultate de egalitate si 5 infrangeri in toate competitiile. Dar din nou nu a avut probleme sa isi gaseasca echipa. 

A mers la ASA Tg. Mures, o alta echipa aflata in dificultate. La ASA a ramas pana la finalul anului 2016, in Liga I de remarcat ca a produs atunci o mare surprinza, invingand chiar pe Dinamo, condusa atunci de Ioan Andone. A fost prima noastra infrangere si inceputul declinului pentru formatia noastra. Nu a strans multe victorii in campionat, fiind in zona retrogradarii, dar a dus pe ASA in semifinalele Cupei Ligii, eliminand in sferturi pe CFR Cluj. 

Dupa cum ne-am obisnuit, iar nu a avut probleme sa isi gaseasca angajament si a mers la o contracandidata la retrogradare, Concordia Chiajna. A inceput in forta cu ilfovenii si a produs o noua infrangere lui Ioan Andone, de altfel ultimul meci din mandatul lui Andone la Dinamo, poza din articol fiind realizata chiar dupa acel meci, la conferinta de presa. A mers in play-out, unde lucrurile nu au mai functionat atat de bine si au reusit sa evite retrogradarea cu doua victorii in ultimele doua runde. Asadar, a scapat in extremis. 

Sezonul trecut a rezistat putin la Chiajna, dupa infrangerea de acasa cu Timisoara chiar din prima etapa, 0-1, a plecat de la Chiajna din cauza neintelegerilor cu conducerea ilfoveana. Dupa cateva saptamani de pauza, a mers la Calarasi, unde a reusit un parcurs incredibil. A avut chiar si o serie de 10 victorii consecutive si 32 de meciuri fara infrangere in campionat. Dunarea a promovat en-fanfare si in Liga I vedem ca se descurca neasteptat de bine, invingand pe Viitorul in deplasare, remizand cu CFR pe teren propriu. Are 30 de victorii pe banca Dunarii, 8 rezultate de egalitate si doar 3 infrangeri. Are doar 8 goluri primite in liga I, in 8 runde.

Alexa a antrenat doar echipe mici sau aflate in dificultate, nu a fost pana acum la echipe cu pretentii, sa se lupte pentru obiective majore. Intr-adevar, defensiva ar arata mai bine cu el, dar cred ca este un risc asumat mult prea mare, doar pentru ca AMP are din nou influenta mare in club. Cred ca putem gasi o alternativa mai buna in momentul de fata, Edi pare greu de convins acum sa vina, dar cine stie, s-au mai vazut miracole in fotbal. 

 “Pe mine nu m-a contactat nimeni. Nu stiu absolut nimic de Dinamo decat din presa. Ma simt foarte bine aici, am mai avut aceeasi discutie in iarna. Nu a fost niciun fel de discutie, doar zvon. Absolut doar zvon! Ma simt bine aici, stiti foarte bine, am foarte multa liniste, sunt apreciat, lucrez cu oameni de calitate la nivelul staffului tehnic, la nivelul staffului organizatoric, oameni care conduc destinele echipei orasului, judetului. Este greu sa iei o decizie de genul asta dar, repet, chiar nu a fost niciun fel de discutie. Cu mine nu a vorbit nimeni. Mi-am dorit sa ajung la Dinamo. Mi-am dorit si imi doresc sa antrenez toate echipele la care am jucat. Rapidul l-am antrenat, Poli Timisoara am antrenat-o…”, a declarat Alexa, pentru site-ul oficial al calaresenilor.

loading...

Leave a Reply