post

De ce varianta Gicu Grozav la Dinamo pare imposibilă

 Adrian Mutu a anunțat că odată cu transferul lui Juan Albin, campania de transferuri a luat sfârșit. În week-end a apărut o informație conform căreia Gicu Grozav ar putea reveni la Dinamo.  

 Gicu Grozav a încheiat angajamentul cu Akhmat Grozny, fosta Terek. Acum mijlocașul de 26 de ani își caută echipă și o posibilă variantă ar fi Dinamo. Fanatikul anunță că mijlocașul ce a trecut și pe la Dinamo în returul sezonului 2014/2015, este dorit de Contra și ar fi declarat că dacă nu își găsește echipă până pe 15 august, va veni la Dinamo.

Varianta transferului sau mi se pare improbabilă, în primul rând Dinamo este acoperită în flancuri, avem patru soluții: Salomao, Hanca, Bumba și Costache. Grozav vine de la o echipă unde a avut un salariu foarte mare și în ultimul sezon chiar a reușit să se impună la Terek. În 21 de meciuri, a marcat 5 goluri și a reușit 2 assisturi. Dacă ar alege varianta Dinamo, ar fi probabil tot pentru o perioadă scurtă de timp, dar nu cred că este solutia ideală pentru echipă noastră. Cred ca ar cere un salariu prea mare pentru posibilitatile clubului.

Ar fi nevoie de aproximativ o lună de zile pentru a fi pus la punct, iar Dinamo avea nevoie de întăriri pentru preliminariile Europa League, ori la final de luna august, preliminariile vor lua sfârșit. S-a declarat în câteva rânduri că e posibil să mai fie aduși jucători după preliminarii, dacă vom trece de Bilbao și vom ajunge în grupe. Dar nu cred că se va apela la jucători care nu au efectuat pregătirea în această vară cu vreo echipă.

Gicu Grozav a lucrat cu actualul antrenor al lui Dinamo, Cosmin Contra, la Petrolul Ploieşti, în sezonul 2012-13, dar şi la începutul următoarei stagiuni. Mijlocaşul a fost transferat de la Standard Liege şi a reuşit prestaţii foarte bune sub comanda lui „Guriţă”. În cele 47 de meciuri jucate în toate competiţiile, Grozav a reuşit să marcheze 16 goluri şi să ofere 5 pase decisive. Prestaţiile bune din tricoul ploieştenilor i-au adus transferul la formaţia din Groznîi. La Dinamo in 13 meciuri in Liga I, a reusit 4 goluri si un assist.  Un detaliu interesant, este impresariat de Lucian Marinescu.

loading...

Leave a Reply