post

De ce nu vor mai fi si alte debuturi in aceste ultime etape. Declaratiile complete oferite de Bratu

Florin Bratu a sustinut ieri conferinta de presa inainte de meciul cu ACS Timisoara de luni seara, in care trupa banateana este obligata sa castige pentru a mai pastra sanse in vederea ramanerii in Liga I. 

Ce a declarat antrenorul echipei noastre:

“Pentru sezonul viitor veti vedea si jucatori tineri, veti vedea si transferuri, veti vedea si jucatori pe care m-am bazat acum, la Dinamo, de cand am venit. Eu zic ca vom face o echipa competitiva, cu foame de rezultate, harnica, asta imi doresc. Trebuie sa ne luptam cu echipele aflate acum in play-off, nu avem incotro. Facem tot posibilul, atat eu, cat si jucatorii, pentru a reusi lucruri foarte interesante si sa surprindem in sezonul viitor. Avem multe de demonstrat in sezonul viitor, trebuie sa facem la fel de frumoase si de bune jocuri, cum le-am facut acum, in play-out”, a spus Florin Bratu conform fcdinamo.ro.

Tehnicianul dinamovist a subliniat ca nu vor mai debuta jucatori in ultimele doua etape ale acestui sezon competitional, cu ACS Poli Timisoara (in deplasare) si cu Sepsi OSK Sf. Gheorghe (pe teren propriu). “Noi am putea sa ne punem probleme, dar sper ca jucatorii sa ramana la fel de concentrati, mai sunt doua meciuri, mai sunt sase puncte in joc. Intalnim un adversar periculos, Timisoara, care are mare nevoie de puncte, dar spun ca suntem pregatiti din toate punctele de vedere ca sa-i infruntam luni seara.

Este putin mai greu sa-i tin pe jucatori motivati, pentru ca se apropie si vacanta, dar ei au inteles ca lucrul acesta trebuie sa-l ducem pana la sfarsit si fiecare meci este o experienta pentru noi, sa ne dam seama la ce nivel suntem, sa ne dam seama cat de mult am crescut si sa formam un nucleu de baza pentru sezonul viitor.

A fost un mixt intre jucatori cu experienta si cei tineri, care a iesit pentru ca eu am avut foarte mare incredere si in jucatorii tineri, au fost campioni nationali cu mine la U19, sezonul trecut, le stiu capacitatea, potentialul si nu am ezitat nicio clipa sa-i arunc in lupta. Au calitate fotbalistica, au trait intr-un spirit dinamovist aici, in curte si erau toate premisele ca ei sa poata profita de sansa pe care au avut-o. Nu vor mai fi debuturi, cei pe care i-ati vazut erau si pe lista aceea care puteau juca. Nu poate juca oricine, este o lista care se da la inceput de sezon”, a adaugat Florin Bratu.

Iata, mai jos, ce au declarat Daniel Popa si Alin Dudea la conferinta de presa organizata in cantonamentul de la Saftica:

DANIEL POPA: “Sunt bucuros ca am reusit sa ajut echipa, ca am reusit sa marchez, sper sa continui asa si in aceste doua etape si de la anul sa fac un sezon mult mai bun. Sincer, cand m-am intors la Dinamo nu ma asteptam sa marchez, dar Dumnezeu m-a ajutat si am reusit sa inscriu sapte goluri in acest an. Sper sa joc cat mai mult si sezonul viitor, sa demonstrez ca merit sa port tricoul lui Dinamo si, de ce nu, sa ajung golgeter, imi doresc acest lucru.

Anul viitor trebuie sa aratam ca avem valoare. Mister ne motiveaza foarte bine, cum am jucat in partidele trecute, cu o motivatie foarte buna, asa o sa jucam si ultimele doua etape. Avem un obiectiv sa castigam cat mai multe meciuri. Avem alta atitudine, am fost putin dezamagiti la inceput ca am intrat in play-out si nu am mai avut altceva de facut decat sa obtinem cat mai multe victorii si sa jucam cat mai bine. Pe mine nu m-au afectat schimbarile de antrenor, conducerea judeca mai bine ce s-a intamplat in trecut aici si cred ca s-a facut o schimbare foarte buna cu aducerea lui Mister. Eu sper sa castigam campionatul la anul, imi doresc asta, sa castig un campionat cu Dinamo”.

ALIN DUDEA: “Am avut un parcurs bun, zece victorii din 12 meciuri. Mister a venit cu energie pozitiva la echipa, cu o determinare si o ambitie sa castigam fiecare meci si cred ca s-a vazut asta, jucam fiecare meci la victorie. E o diferenta fata de play-off, dar nu atat de mare, pentru ca si aici sunt echipe care vor sa faca puncte pentru a evita retrogradarea si e normal sa joace si ei la victorie. Cu inca doua, trei intariri, cu jucatori cu experienta pe langa noi, cei tineri, speram sa facem o figura frumoasa la anul.

Ne vom concentra la ultimele doua partide pentru ca Mister nu ne lasa sa ne relaxam. S-a vazut si la 4-0 cat de exigent este si nu cred ca o sa avem timp de relaxare si o sa jucam la maximum aceste doua meciuri. Ne spune tot timpul ca trebuie sa castigam fiecare meci, pentru ca noi avem ceva de demonstrat, ca am ratat play-off-ul si sa facem diferenta in play-out. Mister a venit cu aceasta rautate si energie pozitiva si ne-a ajutat sa trecem peste acel moment. Sa nu uitam ca in campionatul regulat, Timisoara ne-a patru puncte si avem o revansa de luat”.

loading...

Leave a Reply