post

De ce nu se repara eroarea facuta in sezonul trecut?

In sezonul trecut s-a facut o mare greseala, aproape toti cei implicati in fenomen au remarcat acest lucru si din pacate nu vad sa fie reparata. 

Cu atat mai mult cu cat in acest sezon ne vom baza pe foarte multi tineri, atat care sunt in acest moment in curtea lui Dinamo, dar si care vor reveni de la echipele unde sunt imprumutati. 

Eroarea a fost desfiintarea echipei secunde a lui Dinamo, o decizie luata anul trecut de Ionut Negoita impreuna cu Adrian Mutu si Cosmin Contra. Atunci miza nu a fost pe tineri, ne-am bazat mult pe jucatori straini, experimentati, in final a fost un esec deoarece ultimii doi au plecat de la Dinamo, echipa noastra a mers in play-out, iar acum s-a schimbat (din nou) strategia. 

Daca tot spunem ca vrem sa promovam juniorii,  nu trebuie sa le oferim acestor jucatori cele mai bune sanse de a se impune la prima echipa, sa poata face trecerea de la juniori la Dinamo? Ca pana la urma acesta era rolul echipei secunde. Un lucru bun facut in ultimii ani a fost faptul ca echipa secunda nu a fost locul in care sa joace toti fotbalistii de la prima echipa ce nu aveau loc si care trebuiau sa joace undeva. A fost folosita exclusiv pentru tineri.

Poate se va aduce si exemplul Viitorului, care la fel si-a desfiintat echipa secunda, numai ca acolo lucrurile sunt diferite, acolo promovarea de la juniori se face de cele mai multe ori direct la prima echipa, pana la urma este o Academie de fotbal si Hagi cauta sa vanda jucatori, nu neaparat sa faca performanta. 

In momentul de fata ce te faci cu jucatorii care termina junioratul, dar nu au loc la prima echipa? Desigur exista varianta imprumuturilor, chiar anul acesta am avut peste 15 jucatori imprumutati in primele ligi din Romania, dar dupa cum am observat deja multi dintre ei nu au fost folositi atat de mult, deoarece ei nu reprezinta prioritati pentru echipele unde sunt trimisi, unii sunt folositi doar in caz de forta majora. Dar daca ai avea o echipa secunda, care sa foloseasca sistemul de la prima echipa, in momentul in care Bratu cere sa se bazeze pe vreunul dintre ei care impresioneaza, atunci si jucatorii i-ar fi mult mai usor sa faca acest pas.

Multi dintre ei vor reveni la Dinamo si unii vor face pasul la prima echipa. Dar cei mai multi, nu si atunci vei avea foarte multi jucatori fara competitie. Si din cei pe care Bratu se va baza, pana la urma nu cred ca vor avea toti cate 30 de meciuri la finalul sezonului, unii poate vor avea cate 9-10 meciuri, normal pana la urma pentru jucatori de 18-19-20 de ani. Ce ritm de joc vor avea? Ganditi-va ca in lotul din sezonul viitor vor fi trei fundasi centrali sub 20 de ani, Denis Ciobotariu, Ricardo Grigore si Marko Ehmann. Nu pot sa joace toti.

Pentru o economie de 100 000 de euro anual preferam sa facem din nou o varza totala din aceasta strategie cu promovarea tinerilor. Din cate stiu, daca desfiintezi echipa secunda si te retragi din competitie, poti reveni anul urmator tot acolo, dar pana acum nu am auzit nimic in acest sens, ca ar exista macar un minim de interes pentru a avea din nou Dinamo II. Relativismul lui Negoita loveste din nou. 

“Un club ca Dinamo nu are voie sa nu aiba echipa a doua, prin care juniorii sa faca tranzitia catre prima echipa. Probabil ca din cauza problemelor financiare s-a renuntat la echipa doua. Dar nu este in regula. Dinamo trebuie sa aiba o formatie secunda care sa joace macar in Liga a 3-a.” Dinu Gheorghe

Un numar de 13 fotbalisti, imprumutati la diverse echipe din Romania, vor fi monitorizati de catre staff-ul tehnic al lui Bratone, pentru ca la vara sa poata face pasul la prima echipa. Initial erau 14, dar Patrick Petre a fost trimis acasa de catre cei de la Sepsi Sf. Gheorghe.

Portarul Esanu (Balotesti), fundasii Denis Ciobotariu (Chindia), Negotei (Metaloglobus), Anghel (Popesti Leordeni), mijlocasii Mihaiu (Vointa Sacele), Vlad Vladut (Metaloglobus) si atacantul Neicutescu (Chindia), Portarii Iustin Popescu si Burci, de la Chindia, respectiv Metaloglobus, fundasii Dima (Sepsi) si Apetrei (Slobozia), mijlocasii Patrick Petre (Sepsi), Manole si Tarcoveanu (ambii de la Gaz Metan Medias).

loading...

Leave a Reply