post

De ce este foarte important transferul lui Gomelt

Dinamo a oficializat astazi al patrulea transfer al verii si echipa noastra si-a asigurat serviciile lui Tomislav Gomelt. 

Dupa cum va anuntam inca de acum o saptamana, Dinamo era interesata de serviciile mijlocasului croat ce a mai trecut prin Romania, la CFR Cluj, pentru a acoperi un post problematic. 

La mijlocul terenului Dinamo are destul de putine solutii, in conditiile in care anul acesta Florin Bratu propune un sistem 4-3-3. S-a putut observa si in partidele amicale faptul ca Dinamo are o problema la mijlocul terenului daca se accidenteaza jucatori. 

May Mahlangu nu a putut evolua mai deloc si din informatiile noastre nici in aceasta saptamana nu s-a putut antrena alaturi de jucatori, probabil se va lua o decizie in cazul sau zilele acestea, daca poate evolua sau nu duminica seara cu Voluntari. 

Practic Gomelt poate fi folosit la mijlocul terenului ca un inchizator, intr-un sistem in care sa ii mai vedem pe Nistor si Hanca, ori Mahlangu cand sud-africanul va fi apt. Astfel Sergiu Hanca poate fi urcat in linia de trei din atac, ori sa fie chiar prima rezerva, depinde cum se vor descurca jucatorii in primele etape. Cert este ca acum Bratu are alternative la mijloc si putem spune ca avem un compartiment solid, ce ne poate oferi incredere ca Dinamo este capabila sa ocupe un loc in primele 6. 

Un aspect la care nu ma asteptam, Gomelt a semnat un contract valabil pentru urmatoarele trei sezoane, este inca foarte tanar, la 23 de ani si acum cativa ani era considerat noul Luka Modric. Talent exista, trebuie exploatat si cu siguranta ne poate ajuta foarte mult. 

Probabil Gomelt nu va fi o solutie pentru meciul cu Voluntari, depinde in ce stare fizica este mijlocasul croat, dar raspunsul la aceasta intrebare il vom afla de la antrenorul Florin Bratu in aceasta seara de la 19:30. 

Este un transfer important pentru Dinamo, dar nu este suficient, echipa noastra mai are nevoie de un fundas dreapta, pentru ca in continuare acolo avem un singur jucator, Laurentiu Corbu si se anunta un sezon greu pentru Dinamo, de aceea ne trebuie un transfer pe masura celui reusit astazi. 

FC Dinamo Bucuresti anunta prin intermediul site-ului oficial, www.fcdinamo.ro, transferul mijlocasului croat Tomislav Gomelt la clubul din Stefan cel Mare.

Fost component al reprezentativei sub 19 ani a Croatiei, Tomislav Gomelt a efectuat in aceasta dimineata vizita medicala la Institutul National de Medicina Sportiva (INMS) din Capitala si a semnat un contract cu FC Dinamo Bucuresti pentru urmatoarele trei sezoane competitionale.

Noul jucator al echipei din Stefan cel Mare va purta tricoul cu numarul 21 si va fi prezentat oficial intr-o conferinta de presa programata sambata, 21 iulie (ora 17:00), in cantonamentul de la Saftica.

23 de ani a implinit Gomelt pe 7 ianuarie 2018. Format la juniorii clubului Tottenham Hotspur, Gomelt a mai jucat in cariera la RCD Espanyol B, Royal Antwerp FC, FC Bari, CFR Cluj, HNK Rijeka si Lorca FC.

53 de meciuri a jucat Gomelt in toate competitiile pentru CFR Cluj, Liga 1 (44), Cupa Romaniei (8) si Cupa Ligii (1), in perioada 2015-2017. A marcat, in campionat, doua goluri pentru clujeni.

1 trofeu are Gomelt in palmares, Cupa Romaniei cu CFR Cluj in 2016. Cu Gomelt titular, CFR Cluj s-a impus la loviturile de departajare impotriva echipei din Stefan cel Mare in finala disputata pe Arena Nationala in urma cu doi ani.

Cine este Tomislav Gomelt?

Gomelt este inca un jucator foarte tanar. Mijlocasul central este nascut pe 7 ianuarie 1995 si era considerat un jucator cu potential mare de crestere, in 2014 cei de la FIFA realizau un material in care il considerau drept noul Luka Modric, mai ales ca ajungea si el in Anglia.

In anul 2013 era achizitionat de Totenham la o varsta frageda si ulterior a fost imprumutat la diverse echipe, precum Antwerp, Espanyol B sau Bari. In 2015 a ramas definitiv la Bari, echipa de liga secunda italiana in acel moment. A evoluat in doar 6 meciuri pentru Bari in sezonul 2014/2015.

Nu a ramas foarte mult in Italia, deoarece in septembrie 2015 Gomelt era imprumutat in Liga I in Romania la CFR Cluj, unde a petrecut doua sezoane. In sezonul 2015/2016 a fost folosit in 31 de meciuri in toate competitiile, iar in finala cu Dinamo a evoluat o repriza. 

Cota jucatorului a crescut la 500 000 de euro, dar a fost imprumutat inca un sezon la gruparea feroviara, care inca era in insolventa la startul sezonului, dar gruparea antrenata de Vasile Miriuta a avut un parcurs mult mai bun. Gomelt nu a mai evoluat la fel de mult, 11 meciuri in Liga I in sezonul regular, insa in play-off a fost om de baza, fiind preferat in locul lui Nascimento. Gomelt a si marcat in acel sezon singurele sale goluri in Liga I. 

Nu a mai ramas in Liga I odata cu venirea lui Dan Petrescu si Gomelt revenea in Croatia la NK Rijeka, dar nu a evoluat deloc in Croatia, fiind din nou imprumutat, de data aceasta in liga secunda spaniola din februarie, dar echipa sa nu s-a putut salva de la retrogradare. 

loading...

Leave a Reply