post

CSM Fagaras-DINAMO BUCURESTI: Victorie in prima etapă pentru campioni!

Dinamo a obținut prima victorie în noul sezon, în deplasarea de la Făgăraș, iar campionii par pregătiți de duelurile mai puternice din Liga Națională.

Meciul a fost destul de echilibrat în prima repriză, când Dinamo nu a putut să se distanțeze foarte mult, iar la pauză, scorul indica 10-10. In actul secund, Dinamo a început să joace din ce în ce mai bine, iar diferența de pe tabela s-a mărit treptat. în final, Dinamo s-a impus cu scorul de 32-23. Cel mai bun marcator: Sajad Esteki, cu 8 reusite.

Lotul deplasat de Dinamo: Ionut Irimus, Stefan Grigoras, Saied Haidaridad, Hugo Descat, Daniel Bera, Liviu Mironescu, Razvan Gavriloaia, Vadim Gayduchenko, Ciprian Sandru, Sajad Esteki, Allahkaram Esteki, Novak Boskovic, Vitaly Komogorov, Marius Mocanu, Dan Savenco si Alireza Moussavi. Sajin Milan a acuzat o întindere și nu a putut fi folosit.

Evolutia scorului: min 10: 3-2, min 20: 6-8, min 30: 10-11, min 40: 15-21, min 50: 19-25, min 60:

MarcatoriSajad 8, Descat 7, Gavriloaia 4, Komogorov 4, Moussavi 4, Boskovic 2, Gayduchenko 2, Savenco 1, Allahkaram 1

În prima etapă putem consemna și prima surpriză: Dobrogea Sud a pierdut pe teren propriu, cu scorul de 22-29 în fața echipei antrenate de fostul nostru jucător Adi Chirut, Suceava. O victorie pe deplin meritată și o evoluție senzațională a moldovenilor.  O lecție de handbal din partea unei echipe ce a folosit doar jucători români!

În etapa a doua, Dinamo va întâlni acasă pe Minaur Baia Mare, pe 8 septembrie, iar până la primul meci din Liga Campionilor va disputa și meciul de la Călărași (cel mai probabil pe 12 septembrie).