post

CONSTANTIN FRĂȚILĂ, “CÂINE” ȘI DUPĂ MOARTE!

Din pacate, galeria din ceruri se mareste cu un alt nume de legenda. 

Câştigător a patru titluri consecutive cu echipa din Ștefan cel Mare, “TITI” FRĂȚILĂ s-a stins din viață după o lungă suferință și a plecat dintre noi într-o lume mai bună, cu CĂTĂLIN HÎLDAN, FLOREA DUMITRACHE, frații ION și LICĂ NUNWEILLER, SANDU CUSTOV, MIȘA KLEIN, NELU STĂNESCU, PATRICK EKENG și alți fotbaliști care au marcat istoria de 68 de ani a clubului.

Constantin Fratila a evoluat intre 1960-1970 la Dinamo si a castigat patru titluri consecutive cu echipa noastra, fiind component al uneia dintre cele mai valoroase generatii dinamoviste.  In aceasta perioada, a evoluat in 168 de meciuri si a marcat 74 de goluri. Are si doua cupe castigate in 63-64′ si 67-68′. In sezonul 1963-1964, a fost golgheterul campionatului cu 19 reusite.
Trupul neînsufleţit al fostului mare fotbalist dinamovist va fi depus în această după-amiază la capela cimitirului “Andronache” din Capitală.
Înmormântarea va avea loc duminică, 23 octombrie 2016, la ora 12:30, la Cimitirul Parohial Andronache, a anunțat Ioana Frățilă, fiica regretatului dinamovist.
În numele tuturor dinamoviștilor, sincere condoleanţe familiei îndoliate!
Dumnezeu să-l odihnească!

loading...

Leave a Reply