post

CONFERINTA DE PRESA: Declaratii complete Florin Bratu. Ce spune de bugetul echipei

Florin Bratu a sustinut in aceasta dimineata la Saftica conferinta de presa premergatoare meciului cu Juventus Bucuresti de vineri seara. 

Antrenorul echipei noastre a vorbit despre meciul cu Juventus, situatiile lui Nemec si Penedo reveniti de la meciurile echipei nationale, meciul nationalei U19 de ieri, dar si despre bugetul echipei anuntat ca fiind de 3 milioane anul viitor.

“Ne-am cunoscut mai bine, am putut lucra mult mai bine pentru ca atat eu cat si jucatorii aveam nevoie de a interactiona mai mult si de a ne cunoaste mult mai bine.

Nu suna ofertant meciul cu Juventus Bucuresti, dar aceasta este situatia, dar asa cum i-am simtit, au trecut peste socul calificarii. Daca nu au trecut, trebuie sa treaca. Avem 13 meciuri, ne asteapta 8 zile cu 3 meciuri, avem si reprogramarea cu Botosani. Intalnim si Chiajna acasa dupa, echipe grele, care au nevoie de puncte si pe care noi le asteaptam cu interes si provocare de a scoate maxim din fiecare partida.

Nemec intra de astazi in program cu echipa si vom vedea in zilele urmatoare ce decizie vom luat cu el, daca va intra pe parcurs. A venit dupa o perioada in care a fost si accidentat, vedem daca intra din primul minut sau pe parcurs, la echipa nationala am vazut ca a evoluat, ne asteptam ca el in urmatoarele saptamani sa joace.”

Penedo a fost titular aseara in nationala statului Panama ce a pierdut cu 6-0 si e posibil sa nu fie apt vineri seara: “Ma gandesc si la Branescu, il avem si pe Mutiu, vedem cum va veni Penedo de la nationala, in ce stare e, a pierdut si cu 0-6 cu Elvetia si vedem din punct de vedere al moralului cum se prezinta.”

Infrangerea nationalei de ieri, ca au pierdut in minutul 93 calificarea: “E foarte compicat si sincer parca nu am inteles nimic din cele 20 de minute de final. Chiar daca echipa a jucat in 10, ma asteptam la o alta reactie.

Ei au mai trecut prin astfel de momente, cand au pierdut o calificare in ultima secunda cu Slovacia. Au avut totodata ca reper meciul Ucrainiei meciul cu Serbia, trebuia sa stea mai mult in garda. Echipa noastra de U19 a aratat un fotbal placut, dar parca s-a bazat prea mult pe Matan si Morutan. Ei nu au functionat si au aparut problemele. Este o generatie buna, din care vom vedea jucatorii in viitor la echipa de top din Europa, dar care din nou a esuat.”

Robert Moldoveanu care este starea lui de spirit: “Era afectat Robert Moldoveanu, normal, e afectat, o sa il arunc in zapada putin ca sa isi revina. Intra in calcule pentru meciul cu Juventus.”

Faptul ca Morutan a luat rosu dupa ce s-a bucurat dupa un gol marcat de pe linia portii: “Ei nu au maturitatea necesara, era o bucurie pentru Morutan, am vazut si la nivel mai mare, la nivel de seniori. Nu cred ca aceasta a fost problema numarul 1, echipa a vut 15 minute in care trebuia sa apere cel putin un egal.

Aici este probleme, aici ar fi de discutat de ce nu s-a reusit acest lucru. Am vazut o echipa prabusita, nefericita asa, imediat chiar dupa golul de 1-2 mai erau minute de joc, toti erau pe jos, trebuie sa invatam sa luptam pana la capat. Am primit si o lectie de ceea ce inseamna sa lupti pana la capat. Nu am vazut la ucrainieni jucatori atat de buni, cu calitatea noastra individuala, dar am vazut o echipa in adevaratul sens al cuvantului.”

Nationala sub comanda lui Cosmin Contra: “Nationala are dezinvoltura mult mai mare, reusim sa marcam goluri, felicitari si lui Cosmin Contra, transmite si din energia lui. Speram ca pe viitor sa se cristalizeze o echipa nationala, cu cei care sunt acum si cei ce vor veni. Avem nevoie de rezultate.”

“Eu sunt antrenorul echipei si vreau sa ma debarasez de discutii cu investitori.”

Ce spune de bugetul echipei in sezonul urmator: “Nu sunt ingrijorat de buget, au fost echipe cu bugete mai mici si lucrurile au iesit bine, au scos echipele la liman. Dar cred eu ca pentru a ne bate la play-off, o putem face si cu buget de 3 milioane.”

Va alinia cel mai bun 11 vineri seara, chiar daca urmeaza deplasarea de la Botosani: “Suntem o echipa odihnita, nu voi odihni niciun jucator, voi face primul 11 in functie de jucatori, cum se prezinta la antrenamente, nu conteaza ca am meci cu Botosani peste cateva zile. De asta ne pregatim, ca sa rezistam.”

Adrian Mutu ca antrenor: “Antrenor valoros nu stiu daca va fi, dar daca ii place aceasta meserie ii urez mult succes si vreau sa il vedem la treaba in curand.

El stie cel mai bine, eu am inceput de jos, eu spun cum am gandit eu. Am luat de jos, am luat de la copii si juniori, am ajuns aici dupa 4 ani de antrenorat. Daca el crede ca poate direct in Liga I, inseamna ca se simte mult mai bazat.”

loading...

Leave a Reply