Cine va fi titular: Straton sau Piscitelli

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo se pregateste de startul noului sezon, unul infernal pentru echipa noastra. 

Dinamo este o necunoscuta pentru noi, dar si pentru adversari, datorita schimbarilor din lot efectuate in aceasta vara. Dinamo a fost cea mai activa echipa pe piata transferurilor si vor fi multe noutati in primul 11. 

Doar daca ne gandim la postul de portar, acolo unde Neagoe are de ales intre doi jucatori transferati in aceasta vara, este vorba despre Catalin Straton si Ricardo Piscitelli. Se pare ca misiunea lui Neagoe nu va fi una usoara, asa cum mai multi oameni din staff au declarat, chiar si Nistor a spus asta la Radio Dinamo1948, cei doi sunt de valori apropiate. Si se pare ca sunt jucatori peste ce am avut pana acum, ce vor oferi siguranta defensivei.

„Lupta intre Straton si Piscitelli e stransa. Catalin are un plus de pregatire de doua saptamani. N-a fost usor sa-l aducem nici pe Piscitelli. Nu stiu cine va fi titular in poarta. Portarii au bonusuri la meciurile in care nu primesc gol.” spunea Prunea. 

Insa unul trebuie sa fie titular si se pare ca unul dintre ei are un mic avantaj, este vorba despre Catalin Straton. Portarul ce va implini 30 de ani in luna octombrie, a fost printre primele noutati anuntate in aceasta vara. Un jucator care a fost dorit de Dinamo in mai multe randuri, dar au fost semne de intrebare in privinta lui, deoarece a venit de la o retrogradata, Dunarea Calarasi. 

Insa cifrele sale sunt bune si Straton vine sa faca pasul urmator in cariera lui. Tocmai faptul ca a venit mai devreme la echipa este principalul sau avantaj, el fiind totusi mai familiarizat cu competitia din Liga I. El va apara buturile lui Dinamo in partida de la Ovidiu,  a fost titular in toate partidele amicale de pana acum, chiar si ieri a fost portarul din prima repriza, insa misiunea lui de a ramane titular in continuare, nu va fi una usoara, deoarece pentru concurentul sau pe post, Piscitelli, Dinamo a insistat foarte mult sa vina. Astfel, intre cei doi se va da o lupta interesanta pentru titularizare. 

28 de meciuri a aparat Straton la Dunarea Calarasi, sezonul trecut, fiind unul dintre cei mai buni portari ai campionatului intern, conform statisticilor LPF.

125 de partide are Straton in Liga 1 pentru Rapid Bucuresti, FC Vaslui, CS U Craiova, ACS Poli Timisoara si Dunarea Calarasi.

30 de ani va implini Straton peste cateva luni, pe 9 octombrie. A debutat in urma cu 10 ani in prima divizie a fotbalului romanesc, pe 30 iulie 2009, in meciul Rapid Bucuresti vs Politehnica Iasi 4-1.

2 jocuri in cupele europene are Straton in cariera: PSV Eindhoven vs Rapid Bucuresti 2-1 si Inter Milano vs FC Vaslui 2-2, ambele in Europa League.

18 meciuri a aparat, sezonul trecut, Riccardo Piscitelli pentru Carpi in Serie B, liga secunda a campionatului italian.

67 de jocuri are Riccardo Piscitelli in Serie B, Serie C si Cupa Italiei. In Serie A a fost de doua ori rezerva la Benevento, in urma cu doi ani, in partidele cu Verona si Sampdoria.

7 selectii are Riccardo Piscitelli la loturile nationale de juniori ale Italiei: U21 (1), U20 (2), U19 (3) si U18 (1).

35 de partide a aparat Riccardo Piscitelli la Milan Primavera.

26 de ani va implini Riccardo Piscitelli peste cateva luni, pe 10 octombrie.

loading...

Lasă un răspuns