post

Ce schimbari pregateste Miriuta pentru derby

Dinamo a castigat meciul cu Chiajna, dar au fost si probleme in echipa, dupa cum a declarat chiar antrenorul echipei noastre. 

Acesta a spus la conferinta de presa ca pregateste cateva schimbari in primul 11. 

“Schimbari voi face in formula de start, nu stiu cate, vor fi 2-3 schimbari, asta e situatia. Este o saptamana, voi vedea cum se antreneaza. Daca nu se pregateste cineva bine, va sta pe banca sau in tribuna. E concurenta, acum am concurenta, nu mai poti sa spui ca esti titular de drept.”  a spus Miriuta la conferinta de presa.

O schimbare asteptata de toti suporterii este la postul de portar, unde Branescu are partea lui substantiala de vina la toate golurile.

“Voi vedea saptamana asta, cum se va pregati la antrenamente, orice e posibil. Nu imi place sa vorbesc de un singur jucator, de Branescu. Am gresit cu totii la goluri. Ne-am relaxat. Noi ne pupam inca si mingea era in poarta. Inadmisibil. Nu avem voie sa facem asa ceva.” a spus Miriuta despre schimbarea lui Penedo cu Branescu. 

Portarul panamez a fost titular in prima parte a sezonului, se pare ca acesta in continuare nu este 100% apt din punct de vedere fizic, inca se resimte dupa problemele medicale, dar va fi folosit duminica seara. 

O schimbare pregatita ar fi folosirea lui Torje ca titular in meciul de duminica seara. Acesta a aratat foarte bine in minutele folosite, a fost extrem de activ, pe langa golul marcat, si-a mai creat cateva ocazii, a fost in cateva randuri si egoist poate, dar per total a fost foarte activ si Miriuta il poate folosi din primul minut. 

Un jucator vizat pentru a fi schimbat este Monroy, care a fost schimbat la pauza, nu neaparat pentru evolutia modesta, dar si din ratiuni tactice, Miriuta a fortat cu inca un atacant. Daca va iesi Monroy din formula de start, atunci Nistor poate cobori langa Mahlangu. In aceste conditii Torje ar evolua in spatele varfului, iar Pesic si Salomao, foarte buni in meciul de luni seara, ar fi titulari in continuare in benzi. 

Ramane de vazut ce va face Miriuta in defensiva, daca va mai schimba si alti jucatori, ori va merge in continuare pe cuplul de fundasi centrali Nedelcearu-Maric. Fundasul croat nu a gresit la goluri, daca e vreun jucator in culpa acela este Nedelcearu, care l-a scapat din marcaj pe Bud la golul secund. 

Indiferent cine va juca, Miriuta sper sa fie inspirat in alegerea primului 11.

Cate bilete s-au dat pana in acest moment

La primele partide din 2018, fanii dinamovisti au demonstrat ca se pot mobiliza in momentele importante. La meciul cu CSU Craiova de pe Stefan cel Mare au fost prezenti peste 8000 de suporteri.

In deplasarea de la Chiajna au fost aproximativ 4000 de fani, care au creat o atmosfera de exceptie. Acum se asteapta si la meciul de duminica seara o asistenta numeroasa.

La finalul saptamanii trecute oficialii dinamovisti anuntau ca s-au vandut peste 10 000 de bilete.

Pana aseara se pare ca s-au dat peste 15 000 de bilete, astfel ca sunt sanse ca duminica seara sa fie peste 30 000 de caini, care sa creeze o atmosfera de vis. Peluza Catalin Hildan a anuntat deja o coregrafie speciala pentru acest meci, ramane ca si jucatorii sa fie la nivelul dorit si asteptat.

 

 

loading...

Leave a Reply