post

Ce mai face fostul jucator al lui Dinamo, Bogdan Gavrila

Bogdan Gavrila a fost un jucator controversat in Stefan cel Mare, considerat un mare talent de o parte a suporterilor, altii nu credeau in potentialul sau.

Adus la Dinamo in vara anului 2014, dupa ce evoluase in prealabil la FC Galati, mai mult pe la echipa secunda, Gavrila s-a remarcat de la bun inceput. O tehnica interesanta, un mijlocas tipic de banda, care avea o  calitate: avea executii! Primul sezon nu a fost rau pentru mijlocasul de banda, a marcat 4 goluri, la capatul unor faze spectaculoase, spre exemplu golul din meciul cu Petrolul a fost votat executia sezonului. Un alt gol important a fost cel impotriva Rapidului, meciul castigat de Dinamo pe Arena Nationala cu 2-0.

Din pacate cam la asta s-a redus cariera lui Gavrila la Dinamo, in afara de executii, avea foarte putine realizari in joc si implicarea sa lasa mult de dorit. Mircea Rednic nu i-a acordat la fel de multe sanse si in sezonul trecut singurul moment cu adevarat important a fost repriza secunda in meciul cu Fcsb, cand a provocat autogolul lui Varela. In partea a doua a campionatului nu a mai intrat in planurile “Puriului” si a fost cedat sub forma de imprumut la Petrolul. Acolo a reusit un gol in 13 aparitii si in vara aceasta a incheiat conturile cu Dinamo.

A ajuns in prima liga din Cipru, la Ethnikos Achnas, echipa clasata pe locul 8 in campionat. Gavrila insa nu s-a impus si a bifat 144 de minute in 6 aparitii pentru ciprioti, reusind o singura pasa de gol. Nu ar fi de mirare ca in curand sa il revedem pe acesta in Liga I.

Recunosc ca am crezut la inceput in potentialul sau, insa ca multi alti jucatori, se baza prea mult pe tehnica si prea putin pe munca, iar fizicul nu il recomanda pentru a putea face fata la nivel inalt.