post

Ce a declarat Vasile Miriuta la finalul partidei

In ciuda unui nou semiesec, Vasile Miriuta, tehnicianul lui Dinamo, s-a declarat multumit de jocul echipei sale din meciul cu Astra Giurgiu, scor 1-1. Totusi, tehnicianul i-a bagat in sedinta pe jucatori imediat dupa finalul partidei.

Dinamo a fost dominata clar de Astra in prima repriza si a reusit sa marcheze abia dupa pauza, la primul sut pe poarta, prin Nemec, minutul 66.

“Am jucat foarte bine, sunt multumit. Am aratat atitudine, agresivitate, determinare, iar acest lucru s-a vazut in jocul nostru. Adversarii au ajuns in repriza a doua pentru prima oara in careul nostru in minutul 82, cand am si primit golul.

Am inceput in 4-3-3, dar nu am jucat bine in acest sistem, asa cum s-a intamplat cu FCSB. Am trecut in 4-2-3-1 in repriza a doua, am avut mai multe ocazii. Jucatorii mei trebuie sa invete sa joace in toate sistemele. Cand ai atitudine si agresivitate, indiferent de rezultat, fanii te aplauda.

Ma ajuta aceasta pauza care urmeaza. Trebuie sa avem rabdare, iar asta inseamna timp. Trebuie sa cream automatisme, vom lucra foarte mult, trebuie sa afle si ei ceea ce le cer. Avem un nucleu bun de jucatori”, a declarat Miriuta, la Look TV.

“Am discutat cu sefii, vom incerca sa promovam cat mai multi jucatori tineri. I-am dat sanse azi lui Dudea, care a jucat foarte bine. A jucat senzational, sunt foarte multumit de el” Vasile Miriuta

Totusi, imediat dupa finalul partidei, Miriuta izbucnise nervos, convocand o sedinta la mijlocul terenului, unde si-a criticat dur propriii jucatori.

Ședinta a durat peste cinci minute, iar antrenorul a fost surprins gesticuland nervos catre echipa sa.