post

Ce a declarat Cosmin Contra dupa egalul cu Danemarca

Cosmin Contra este multumit de atitudinea elevilor sai, dupa ce Romania a obtinut un egal cu Danemarca, scor 1-1, in ultimul meci din preliminariile Cupei Mondiale 2016, desi “tricolorii” au jucat in inferioritate numerica in ultima jumatate de ora a partidei de la Copenhaga.

“Am jucat impotriva unei echipe foarte bune, foarte puternica din punct de vedere fizic. Baietii au jucat in multe momente la limita efortului. Ne-am inchis bine, am controlat bine prima repriza, cand nu au fost multe ocazii de gol la niciuna dintre porti. Am reusit sa nu le dam spatii si le-am inchis banda dreapta.

In repriza a doua, le-am cerut sa stam mai mult in jumatatea adversa si sa facem un pressing mai avansat. Am reusit sa facem asta, dar apoi au venit penalty-ul si eliminarea lui Ganea.

Dar sunt multumit pentru atitudine si efort. Am alergat foarte mult, contra unei echipe care a avut posesia foarte mult timp si a trebuit sa alergam dupa ei. Am crezut ca putem egala, l-am bagat pe Tucudean, am jucat cu trei mijlocasi si doua varfuri, am incercat sa egalam si am reusit sa o facem”, a declarat Contra, la TVR.

Stirea zilei pentru noi ar fi faptul ca Adrian Mutu va pleca de la Dinamo si se va alatura echipei nationale:
”Am avut discutia decisiva cu Federatia. Marti va fi prima mea zi la Federatie. E greu de definit pozitia mea, in niciun caz nu sunt director sportiv. Probabil, ceva pe relatii internationale in cadrul Federatiei. In momentul asta nu pot fi alaturi de echipa nationala in sensul tehnic. De marti pot spune mai multe”, a declarat Adrian Mutu, in cadrul emisiunii ”Euro Fotbal”, de pe Digi Sport 1.