post

Ce ar insemna pentru noi transferul lui Torje. Care sunt ultimele detalii

Daca ieri ma asteptam la o zi linistita in ceea ce priveste transferurile la Dinamo, poate doar sa se rezolve ceva in cazul schimbului Nascimento-Rosu, pe seara a aparut informatia bomba: Gabi Torje la Dinamo. 

Nici nu am apucat sa judec prea mult aceasta informatie, am fost la fel de surprins cum era si Vasile Miriuta cand a primit informatia in studio la Digisport. 

Declaratiile lui din timpul emisiunii au fost interpretate ca nu prea il vrea pe Torje, insa el a pus problema in mod corect. A plecat la drum in acest cantonament cu anumiti jucatori si daca semneaza Torje astazi cu Dinamo, in meciul cu CSU nu va putea intra titular, lucru de altfel corect. 

Dar nu a spus in niciun moment faptul ca nu il doreste pe Torje la Dinamo. Cum ai putea sa nu ai nevoie de un jucator de calibrul lui Gabi Torje la Dinamo. Jucatorul plecat in anul 2011 de la Dinamo la Udinese, a ramas in continuare apropiat de tot ce inseamna Dinamo. Poate unii nu stiati, dar l-am vazut de foarte multe ori prezent la finalele juniorilor sau in sala Dinamo la meciurile echipei de handbal. 

Nu cred ca l-am auzit vreodata spunand ceva rau de clubul nostru si a refuzat in mai multe randuri oferte de a merge la rivali. Pentru mine asta inseamna dovada suprema de dinamovism din partea unui jucator, nu gargara ieftina, sa dovedeasca prin fapte ceea ce declara.

Gabi Torje ar fi pentru noi mai mult decat un jucator de mare calitate, cum nu prea exista in Liga I. Ar aduce clar un plus de valoare, pentru ca este un mijlocas de banda destabilizator, executant excelent de lovituri libere. Apare foarte bine la finalizare, centreaza excelent.

Dar mai mult de atat, experienta dobandita in strainatate, il transforma intr-un lider, un mobilizator. Iar relatia excelenta pe care o are cu fanii dinamovisti reprezinta un mare plus in acest sens, ar duce la o mai mare apropiere intre echipa si suporteri. 

Intr-adevar, acum avem o idee de ansamblu in ceea ce priveste situatia lui Torje. El a primit hartie de la FIFA ca poate pleca de la Karabukspor, care nu i-a mai platit salariul din septembrie. El la Terek nu se intoarce, ca nu are unde sa joace. Agentul lui a vrut sa forteze transferul la Timisoara, dar Torje a refuzat si a venit la Bucuresti aseara.

Din informatiile noastre, astazi se va intalni cu Ionut Negoita pentru a negocia transferul. Asadar astazi vom afla mai multe detalii in ceea ce priveste transferul lui Torje. Sursele noastre ne-au informat ca sansele sunt mari ca Torje sa semneze cu Dinamo. 

Dinamo are mare nevoie de Torje, ar fi o lovitura importanta data intr-o perioada in care mai mult incasam. Astept cu nerabdare sa se rezolve acest transfer. 

“Daca ar veni, ar trebui sa accepte unele lucruri, sa accepte concurenta. Daca e mai bun ca Nistor sau Pesic, Salomao, va intra. Torje totusi e un jucator extraordinar, ar trebui totusi sa accepte concurenta. Indiferent cine vine, nu vine nimeni direct titular. E bine venit daca accepta concurenta” Vasile Miriuta

 

“Am trei variante pentru Romania. Nu pot da nume. Eu vreau sa il aduc la Timisoara. Sa joace aici, unde a facut primii pasi in fotbal. Ne descurcam si noi sa ii platim 50.000 de euro pana la vara. Cu ce vine mai mult Dinamo? Dinamo sigur va juca cu noi, in play-out. Mai bine joaca la Timisoara”. Cristea Opria

54 de selectii si 11 goluri are Gabi Torje la echipa nationala

162 de meciuri are Gabi Torje la Dinamo, unde a reusit 23 de goluri

 

loading...

Leave a Reply