post

Ce alte echipe sunt interesate de Andrei Radu. Va accepta sa vina la Dinamo?

Dinamo cauta sa se intareasca in pauza competitionala si un nume aflat pe lista clubului este fundasul stanga Andrei Radu. 

Chiar si antrenorul echipei noastre a recunoscut ca il vrea pe Andrei Radu mai ales ca pe postul de fundas stanga suntem descoperiti in acest moment:

“Andrei Radu e un jucator bun, il stim, a mai fost la Dinamo, a crescut foarte mult in ultimii ani, este titularul echipei nationale de tineret si ne gandim si la el, pentru ca avem nevoie pe fiecare post cate doi jucatori pentru a crea concurenta”, a declarat Florin Bratu, despre fundasul stanga.

Dar Dinamo nu este singura echipa interesata de serviciile fundasului stanga, ce a fost in curtea noastra vreme de mai multi ani, dar caruia nu i-am acordat niciun fel de sansa.

Din Romania acesta a plecat in Cipru, doar ca aventura din Cipru nu s-a terminat asa cum si-ar fi dorit. Investitorii au plecat de langa echipa, iar aceasta a alunecat in liga secunda din insula Afroditei. De la Aris Limassol, Andrei Radu are inca de recuperat cinci salarii restante, adica o suma de peste 100.000 de euro.

Imediat dupa ce despartirea de Aris Limassol a fost finalizata, Andrei Radu a fost contactat de cluburi din Romania, dar si din strainatate: “Am mai multe oferte. Si din Romania, si din strainatate. Ofertele sunt foarte bune. Eu vreau sa joc, vreau sa am continuitate si la nationala de tineret, am nevoie de minute. Acolo (n.r. – Aris Limassol) jucam meci de meci, asta caut si acum. Saptamana viitoare, cel tarziu, voi lua o decizie, pentru ca vreau sa fac pregatirea in totalitate cu noua echipa”.

Am oferte din Elvetia, de la Lugano si Basel. Am din Grecia, din Belgia, de la Antwerp (n.r. – echipa antrenata de Boloni), din Polonia, Croatia, din primele ligi. Momentan sunt discutii, am primit doar oferte cu conditiile lor, doar ca nu e nimic concret momentan”, a declarat Radu, pentru ProSport.

Dinamo, fosta sa echipa, dar si campioana Romaniei, CFR Cluj, doresc sa-si asigure serviciile promitatorului fundas stanga si au lansat primele oferte pentru semnatura sa: “Din tara am oferta si de la CFR Cluj. Imediat cum mi-am reziliat contractul cu Aris, m-au contactat si mi-au spus sa vin acolo. Am oferta concreta de la ei. Sunt conditii bune pentru Romania”.

“Cainii” au intrat si ei pe fir si doresc sa-l readuca in “Stefan cel Mare” pe jucatorul care a fost capitan la grupele de juniori ale clubului. Radu se pliaza pe noua strategie a clubului, iar Bratu s-a intalnit personal cu jucatorul: “Da, am oferta de la Dinamo. Am discutat si mi-au zis ca si ei ma vor. M-am intalnit cu Bratu chiar in urma cu cateva zile si mi-a zis ca ma vrea la Dinamo. Nu stiu inca, ramane de vazut. Astept o oferta concreta din partea lor, vreau sa vad ce conditii mi se ofera”, a adaugat aparatorul pentru ProSport.

Acum cateva zile scriam de Andrei Radu, nestiind ca acesta este dorit la Dinamo, aveam informatii ca urmeaza sa isi rezilieze contractul cu Aris si era in Romania, unde se antrena cu Popesti Leordeni.

Andrei Radu este inca component al nationalei U21 si pot spune ca este un jucator la care Dinamo a renuntat incredibil de usor, asta desi inca de la o varsta frageda promitea teribil de mult. Pentru acest lucru trebuie sa ii multumim lui Constantin Anghelache. 

Andrei Radu a reusit sa debuteze in Liga I la doar 16 ani sub comanda lui Cornel Talnar si ulterior a fost imprumutat de Dinamo prin ligile inferioare. In vara anului 2016 a plecat liber de contract de la Dinamo si a ales sa plece in Cipru, acolo unde a reusit sa se impuna, asta desi era foarte tanar. Anul trecut a evoluat in 24 de meciuri si in acest campionat in 21, deci a fost titular de baza, la o echipa intr-adevar modesta, ce a retrogradat, aceasta ar fi si motivul pentru care si-a reziliat contractul. 

Parcursul lui Andrei Radu in Liga a II-a
2012-2013: Dinamo Bucuresti – 15 meciuri
2014-2015: Academica Arges – 5 meciuri
2015-2016: ACS Berceni – 28 meciuri, 1 gol

„Pe parcursul meu ca jucator profesionist, am fost urmarit de reprezentanti ai mai multor echipe din tara si din strainatate, iar cei de la actuala mea echipa au reusit sa ma convinga sa joc pentru ei. Cipru mi-a creat o prima impresie foarte buna si aici ma refer nu numai la fotbal, ci si la tara in ansamblu. Aici sunt fotbalisti de multe nationalitati, nu doar ciprioti, toti profesionisti, pregatiti de un staff la fel de profesionist, care urmareste performanta”, explica Radu pentru IlfovSport acum cateva luni.

Cred ca poate fi reparata o greseala, din informatiile mele el este urmarit de mai multe echipe importante, dar Dinamo ar putea sa incerce sa il aduca inapoi, mai ales ca vorbim de un component al nationalei U21. Si daca tot vorbim de intinerirea lotului si aducerea doar de jucatori liber de contract, ce solutie mai buna poti avea? 

loading...

Leave a Reply