Cat de grava este accidentarea lui Laurentiu Corbu. Ce se intampla cu Romera?

Stiri Dinamo

Scris de:

In ultimele doua meciuri de campionat Laurentiu Corbu a fost titularizat pe postul de fundas dreapta de catre Florin Bratu. 

Corbu este in acest moment unul dintre cei mai vechi componenti ai echipei daca va vine sa credeti. A fost adus de Mircea Rednic la echipa in sezonul 2015/2016 direct din liga a-III-asi desi a evoluat sporadic, este in continuare in lotul echipei.

Anul acesta a evoluat cel mai mult pentru Dinamo, avand in total 10 aparitii in prima echipa si a reusit chiar si un gol, in meciul de Cupa Romaniei cu U Cluj. 

Desi parea ca in sfarsit are parte de o sansa reala de a demonstra daca are sau nu valoare de Dinamo, acesta s-a accidentat in meciul cu Botosani si a fost inlocuit de Robert Moldoveanu in repriza a doua. 

Fundasul dreapta de 23 de ani a iesit in startul reprizei secunde a partidei cu Chiajna din cauza unor probleme la aductorul stang. Dinamovistii vor vedea astazi cat de grava este leziunea fotbalistului, insa este clar ca el iese din calculele lui Florin Bratu pentru partida de vineri, cu Voluntari.

Acesta a revenit in toamna dupa o accidentare foarte grava, el povestind in trecut incidentul. 

“Cand sa plecam in cantonament la Brasov, mai erau trei minute de antrenament si un copil adus de la juniori a intrat mai tare si m-am lovit cu el. Soarta! Se intampla, poti sa mergi si pe strada sa calci stramb. Am fost operat la Istanbul si am stat mai bine de jumatate de an pe margine. Dar m-am intors mai puternic in fotbal”

„Postul meu de baza este fundas dreapta dar pot juca si la mijloc si in stanga. Pentru mine este important sa joc si sa o fac cat mai bine indiferent de postul in teren.” a declarat Corbu pentru site-ul nostru acum cateva luni.

Revine Jose Romera?

Cred ca este destul de clar pentru toata lumea ca Romera nu este unul dintre favoritii lui Florin Bratu.

Fundasul dreapta spaniol a fost lasat pe banca sau in afara lotului in trei din cele cinci partide cu Florin Bratu la carma echipei. In ultima partida de campionat nu a fost nici pe banca, iar la Botosani i-a lasat locul lui Corbu, dupa prestatia dezamagitoare cu Juventus.

Romera este unul dintre jucatorii ce isi termina angajamentul cu Dinamo la vara si sansele ca el sa continue la echipa noastra sunt aproape nule. Dar probabil se va apela la el de fiecare data cand va fi nevoie. Un jucator care nu a pacalit fotbalul si in anumite momente a fost chiar excelent. In alte,e poate mai putin.

loading...

Lasă un răspuns