post

Cat a platit Dinamo pentru Gabriel Torje! Ce salariu avea la echipa noastra

Atunci cand Gabriel Torje semna cu Dinamo, fostul actionar Vasile Turcu anunta triumfator ca Dinamo a luat “Inima Banatului”. 

Un jucator extrem de tanar, dar de la care asteptarile erau foarte mari, avand in vedere suma enorma de transfer achitata pentru el. 

“Eu la Timisoara cand am plecat aveam 10.000 de euro salariu si am ajuns la Dinamo. S-a vorbit foarte mult si s- au vehiculat in presa multe sume, insa eu am avut 4 ani de zile 8.333 de dolari! Atat am avut la Dinamo 4 ani de zile! O perioada in care la Dinamo erau jucatori care aveau 400-500 de mii salariu si veneau jucatori si luau 500.000 – 600.000 la semnatura\”, a povestit Torje pentru Telekom Sport.

Mijlocasul nationalei a dezvaluit si suma imensa platita de Dinamo pentru transferul sau:

“Se vorbea atunci de 350.000 de euro suma de transfer, insa cand am ajuns la Arad am vazut 50% 2 milioane de euro … atat se platea si atunci am inteles de ce trebuia sa plec. Ajutam clubul foarte mult, eram intr-o perioada in care Iancu nu mai baga atatia bani. Si in urmatorul an, Dinamo mai trebuia sa plateasca in jur de un milion daca ma vindea.”  a declarat Torje la Telekomsport.

La Dinamo, Gabriel Torje a impresionat in special in ultimul sau sezon intreg, cand a fost si golgheterul echipei. Stagiunea urmatoare a fost cedat la Udinese pentru 5 milioane de euro, dupa un start fulminant de campionat. In total la Dinamo a marcat 23 de goluri si a oferit 28 de assisturi in 160 de meciuri, fiind in continuare un jucator extrem de apreciat de catre suflarea dinamovista, iar acesta a declarat in cateva randuri ca si-ar dori sa revina la Dinamo. 

loading...

Leave a Reply