post

Care este bugetul clubului. Ce se intampla cu transferurile

In aceasta seara a fost prezent la Digisport, presedintele consiliului de administratie, Alexandru David, care a oferit detalii legate de situatia financiara a clubului. 

Acesta a vorbit si despre transferuri. Antun Palic are termen pana luni pentru a oferi un raspuns la oferta clubului, iar bugetul clubului nu permite transferuri. Aveti mai jos toate declaratiile oferite de David. 

Alexandru David: “Exista bineinteles un interes pentru Antun Palic. Au existat discutii, nu mai vrem sa repetam greselile, nu o sa stam ca atunci luni de zile. Daca vine in Romania pana la reunirea lotului si reusim sa ne intelegem, daca nu, o sa ne reorientam. Am avut niste discutii.

Din punctul nostru de vedere, credem ca va semna, mai sunt cateva lucruri de discutat. Exista o oferta din partea clubului, dar asteptam si un raspuns. Nu stiu ce incearca el, lucrurile sunt simple. Pana luni va fi jucatorul lui Dinamo sau nu! Nu mai avem timp sa stam, avem o pauza destul de scurta, pe 15 echipa pleaca in cantonament.

Lucrurile sunt clare, principalul obiectiv il am trasat eu financiar, este ca acest club sa aiba o stabilitate financiara. Din acest punct de vedere, in acasta iarna bugetul de transferuri la Dinamo este zero, nu avem buget de transferuri.”

Legat de Deaconu: “Daca jucatorul doreste, daca cei de la Chiajna sunt deschisi, am cautat solutii impreuna, deci nu cred ca exista o incompatibilitate pentru a discuta. Poate niste procente, poate sa fie vazut altfel de la Dinamo decat la Chiajna. Daca vor sa avem dialog, noi suntem deschisi. Bugetul de transferuri la Dinamo este zero. NU exista varianta pentru imprumut. Daca isi doresc sa se rezolve chestiunea, sa se gaseasca o solutie. Cautam alte variante. Pot fi dati si jucatori la schimb, dar nu la televizor. O sa asteptam sa vedem ce se poate rezolva. Nu am avut nicio discutie cu cei de la Chiajna, asteptam sa vedem pana luni sa avem o discutie cu antrenorul echipei noastre, urmand sa vedem ce facem.”

Despre Nistor: “Nu stiu discutiile legate de Nistor, noi nu am avut discutii cu CFR. Daca jucatorul reuseste sa rezolve situatia contractuala, atunci Dinamo va fi interesata sa rezolve cu el. Asta daca si el isi doreste sa revina la Dinamo. In general incercam in ultima perioada sa discutam despre jucatori doar dupa ce au semnat contractul, pentru ca se pot intampla multe lucruri.”

“Nemec intra in ultimele 6 luni de contract, este un profesionist desavarsit, care este vital pentru noi ca noi sa ne atingem obiectivul. Isi va duce contractul pana la capat. Nu exista nicio oferta pentru Nemec, dar nici pentru alt jucator in acest moment. Are o oferta facuta de clubul Dinamo, asteptam un raspuns de vreo trei luni de zile. Nu stiu daca ii convine, asteptam un raspuns.”

Ce se va intampla daca Dinamo nu se califica in play-off: “Totul depinde de calificarea in play-off. E similara cu o explozie nucleara, in urma careia putine caramizi vor mai ramane, ma refer la staff, antrenor, presedinte, tot. Tot ce se poate schimba la un club de fotbal, va cadea. Sunt contracte ce trebuie onorate, ulterior putem vorbi de alte lucruri. Nu avem cum sa redimensionam financiar, doar dupa ce se termina sezonul. Calificarea in play-off, poate schimba totul. Nu exista nicio oferta pentru Filip.  Nu se negociaza cu nimeni in acest moment pentru cedarea clubului.”

loading...

Leave a Reply