post

Care ar putea fi cei trei jucatori pe care Miriuta se gandeste sa ii aduca la Dinamo

Vasile Miriuta a anuntat ca Dinamo va face cel putin trei transferuri in aceasta iarna, asta si in functie de numarul jucatorilor ce vor parasi echipa noastra. 

“Deocamdata nu a plecat nimeni, eu stiu de discutii cu Anzhi. In aceste minute cate am stat de vorba, i-am prezentat o lista cu jucatori, dar asteptam sa vedem ce jucatori vor pleca, vom aduce 3 jucatori sigur. Stiu sigur cine sunt, eu zic ca am aprobare pentru ei.  Sunt jucatori ce ii dorim cu totii, pachet financiar si tot. Isi doresc sa vina la Dinamo, sa vina, sa ajute, vor veni sa intre in primul 11 direct, am nevoie de 3-4 titulari, nu stiu ce se va intampla cu Filip, Nedelcearu. Avem un plan, asteptam sa vedem ce se intampla in urmatoarele zile. Sunt si din Romania jucatori, dar si de afara. Minim 3 jucatori.” a spus Miriuta acum cateva zile. 

Digisport anunta trei posibili jucatori ce ar urma sa vina la Dinamo.  Cel mai surprinzator dintre ele este Dan Nistor, mijlocasul pe care gruparea din Ștefan cel Mare l-a trimis la CFR Cluj la schimb cu Nascimento. Jucatorul de 29 de ani nu l-a convins pe Dan Petrescu, iar ardelenii sunt dispusi sa il lase sa revina la Dinamo. Ramane de vazut in ce conditii se va face mutarea.

Ronaldo Deaconu este al doilea nume de pe lista lui Miriuta, conform Digi. Mijlocasul ofensiv al Concordiei a impresionat in acest sezon, in care a marcat doua goluri si a oferit si doua pase decisive. Antrenorul lui Dinamo il cunoaste foarte bine, din perioada in care a pregatit formatia ilfoveana.

Daniel Popa este al treila jucator ofensiv pe care Miriuta il doreste in Ștefan cel Mare. Revenirea lui Popa in Ștefan cel Mare i-ar costa pe caini doar 10.000 de euro, echivalentul clauzei de rascumparare stabilite in momentul in care Dinamo l-a trimis la FC Botosani.

“Eu zic ca-l aducem, eu mi-l doresc. Il putem lua fara sa se opuna cei de la Botosani. Eu cred ca si el vrea. Si daca ramane Nemec mi-l doresc pe Popa, vreau concurenta. Dar pot juca si impreuna”, a dezvaluit Miriuta. Din informatiile noastre, lucrurile sunt clare in ceea ce il priveste pe Daniel Popa, care va veni inapoi. In cazul lui Nistor sunt ceva zvonuri in acest sens, dar nu e atat de simplu de adus inapoi, dar Deaconu nu a fost pomenit pana acum, dar pare credibil, mai ales ca Miriuta a lucrat cu acesta. 

Ramane de vazut cine va putea fi adus la Dinamo in aceasta iarna, este clar ca vor fi ceva miscari de trupe, mai ales ca lotul este subtire in acest moment si daca vor mai pleca jucatori, e clar ca pentru a putea spera la play-off, e nevoie de intarir substantiale. Altfel, nu avem nici cea mai mica sansa. Pan atunci, noi suntem obligati sa castigam la Timisoara.

Conferinta de presa Vasile Miriuta: 

“Va fi un meci foarte greu, au un antrenor bun pe care il respect, dar este un meci pe care trebuie sa il  castigam, pentru ca daca vom invinge la Timisoara sigur ne calificam in play-off. Ne lipsesc patru titulari, dar sunt convins ca cei care vor intra vor da totul sa castige, il avem pe Maric, pe Dudea sunt jucatori care atunci cand au intrat au jucat bine. Jucatorii nu se gandesc la vacanta, am stat de vorba cu ei si astazi si sunt constienti ca ultima impresie conteaza, sunt sigur ca nu se vor gandi la vacanta ci sa dea totul pe teren ca sa castigam acest meci. “

“Am vazut ca se tot vorbeste de arbitraj referitor la meciurile lui Dinamo, dar haideti sa nu luam din meritele jucatorilor lui Dinamo. Ar fi bine ca noi antrenorii sa ne vedem de jocul echipelor noastre si sa nu vorbim atat  de arbitraj. 

 Este cel mai important meci al sezonului, de pana in pauza, nu conteaza care vor fi conditiile atmosferice, noi trebuie sa avem aceeasi atitudine pe care am avut-o la ultimele meciuri si sunt sigur ca vom castiga.  Cu rabdare se pot face lucruri frumoase la Dinamo. fara rabdare nu se poate face nimic. “

loading...

Leave a Reply