CAPUL SUS, SUNTEM MANDRI DE VOI!

Editorial

Dinamo a jucat in aceasta seara la Bologna un meci extrem de important pentru viitorul acestei generatii ce ne-a produs atatea bucurii.

Nimeni nu se astepta ca Romania sa treaca mai departe din grupa mortii, am reusit rand pe rand sa trecem de Croatia, Anglia si sa o tinem la respect pe Franta. Romania a reusit calificarea in semifinale de pe primul loc, fiind neinvinsi, insa sortii ne-au scos in cale Germania.

O nationala extrem de talentata, ce are in componenta jucatori si de alte nationalitati, dar o echipa care a aratat foarte bine in acest turneu, au reusist spre exemplu sa marcheze 6 goluri in partida cu Serbia, una din favoritele turneului. Insa baietii lui Mirel Radoi au aratat ca sunt capabili de foarte multe surprize.

România U21: I. Radu – Manea, Nedelcearu, Pașcanu, Fl. Ștefan – T. Băluță, Cicâldău – Man, I. Hagi, A. Ivan- Pușcaș
Rezerve: Cabuz, Vlad, Boboc, Coman, Petre, R. Grigore, Dragomir, Ghiță, Nedelcu, Rus, Ciobanu, Olaru
Selecționer: Mirel Rădoi

Romania a facut una din cele mai bune reprize pe care le-am vazut la o nationala de fotbal, imi vin foarte putine exemple in minte, mai ales ca am intalnit un adversar de cel mai bun calibru. Desi Romania a dominat ostilitatile inca de la bun inceput, ne-am trezit condusi nemeritat, dupa un contraatac fulger al lor.

Insa acesti baieti au daramat orice bariere, au aratat ce tarie de caracter au si au trecut din nou la conducerea jocului. Ianis Hagi, conducatorul de joc al echipei, a obtinut un nou penalty, acordat dupa ce arbitrul a consultat arbitrajul video. Puscas a marcat fara probleme, dar executia fantastica a venit pe finalul reprizei, cand Puscas a marcat cu o superba lovitura de cap. 2-1 pentru Romania si peste 60% posesia. Tot Puscas putea sa duca la un nesperat 3-1, dar portarul neamt dorit de Atletico, a respins incredibil in corner.

Din pacate, repriza a doua a inceput foarte prost, Hagi Jr. a facut o tampenie mare, l-a tras de tricou pe Dahoud in careu, desi jucatorul cu numarul 8 era cu spatele la poarta. Penalty clar si s-a facut 2-2 foarte repede. Nemtii au simtit sange si ar fi putut sa treaca chiar in avantaj un minut mai tarziu, dar mingea a refuzat sa intre in poarta. A urmat o pauza de hidratare, dar si o sansa sa iesim din pumni, eram grogy in acele momente. Coman, salvatorul din meciul cu Anglia, l-a inlocuit pe Ivan, mult mai bun de aceasta data. S-au schimbat mult lucrurile dupa pauza, nemtii ne-au dominat copios, nu ne-au lasat sa respiram, ne-au inghesuit in propria jumatate.

Germania a dominat si au avut ocazii peste ocazii, se parea ca putem duce meciul in prelungiri, dar se vedea clar ca s-au dus complet rezervele noastre de energie. In minutul 89, nemtii ne-au dat lovitura de gratie, dintr-o lovitura libera in care zidul s-a spart, Ionut Radu a fost invins. In minutul 94, Germania a mai marcat inca o data din lovitura libera, Amiri a marcat pentru 4-2.

Romania pierde, dar aceasta nationala a castigat o tara intreaga, sunt la fe de mandru de acesti baieti si de performanta reusita. Felicitari pentru tot ce ati reusit!!! Vom fi in continuare alaturi de voi!

One Reply to “CAPUL SUS, SUNTEM MANDRI DE VOI!”