post

Cand jucam cu Craiova si de ce s-a ajuns la aceasta prgramare

Astazi au  existat contradictii intre Dinamo si cei de la CSU Craiova privind reprogamarea meciului din Cupa Romaniei. 

Conform Digisport : Solicitarea craiovenilor de a juca partida de Cupa la sfarsitul acestei saptamani nu a fost bine primita de oficialii din Stefan cel Mare. Secretarul general al alb-rosiilor, Bogdan Balanescu, a explicat de ce Dinamo nu este de acord cu propunerea rivalilor din Oltenia.

De ce ar trebui sa jucam duminica? Aseara am avut o discutie cu detinatorii de drepturi vizavi de programarea primei etape din play-out. Si-au exprimat dorinta de a se amana meciurile. Si cele din play-off, si cele din play-out. Prin urmare, am trimis la liga o solicitare in acest sens.

Cand vorbim de vreme nu ne referim doar la conditiile de joc din ziua meciului. De exemplu, echipa noastra nu a putut face antrenamente de duminica pana azi. Conditiile meteo de la Saftica nu au permis acest lucru. 13 cluburi din Liga 1 au trimis aceasta solicitare la liga, inclusiv Craiova.

Marcel Popescu spunea ca la Craiova se poate juca duminica, in conditiile in care dimineata a trimis adresa la LPF, prin care aducea la cunostinta ca aceste conditii meteo de la Craiova nu permit disputarea jocului pe care il aveau in play-off. Deci in Cupa Romaniei se putea juca, dar in campionat nu? Conditiile meteo pentru Cupa sunt altele decat cele pentru campionat? Nu mai inteleg nimic.

In plus, luni, si noi, si Craiova am facut solicitare la FRF pentru amanarea meciului din Cupa. Azi am inteles ca se schimbasera putin datele problemei. E o nebuloasa pentru mine solicitarea celor de la CS U Craiova”, a spus oficialul dinamovist, la “Fotbal Club”.

Balanescu a mers mai departe si a insinuat ca oltenii incearca sa profite de situatia in care se afla Dinamo in acest moment: “Ei stiau foarte bine ca noi nu am putut sa ne antrenam de duminica, au vazut ca a intervenit o schimbare de antrenor la echipa noastra si si-au facut calculele si au zis sa se joace duminica. In conditiile in care ieri nu voiau, alaltaieri nu voiau, dimineata s-au sucit. CS U Craiova – Dinamo atrage publicul in orice zi din saptamana. Stadionul va fi plin din ce stim noi”.

loading...

Leave a Reply