post

Cand fotbalul “mic” salveaza fotbalul “mare”

In plin “purgatoriu fotbalistic”, datorat prezentei in play-out, Dinamo traieste prin jocul si rezultatele obtinute de copii de la echipa U19. Ieri pe stadionul Granitul, am retrait emotiile unui meci de fotbal cu miza reala.

Returul semifinalei Cupei Romaniei a readus emotia meciurilor cu miza reala pentru  suflarea dinamovista. Nu au fost foarte multi spectatori ieri pe “Granitul”, nici nu ar fi fost posibil datorita numarului de locuri, dar cei care au fost prezenti, au trait la maxim fiecare moment al semifinalei. 

Nu am putut sa nu remarc prezenta printre spectatori a lui Gabi Torje ( Gabita traieste la maxim fiecare meci in care este implicata o echipa a clubului nostru), a lui Vali Lazar ( venit sa isi vada la lucru varul primar), a lui Marin Hildan (tatal lui Catalin Hildan) si a altor dinamovisti, cu state vechi alaturi de echipa. Au fost de asemenea prezenti si conducatorii de la echipa mare, Bratu si Danciulescu au urmarit cu mare atentie prestatia elevilor lui Dinita. 

Dinamo a meritat calificarea in finala. In ciuda rezultatului din timpul regulamentar de joc ( 1-2), elevii lui Dinita si-au creeat foarte multe ocazii, iar oaspetii au reusit sa inscrie la singurele oportuniati avute.  De altfel seful centrului de copii si juniori, Gabi Raduta, a speficiat acest lucru intr-un scurt interviu acordat celor de la GSP: “Ne-am calificat la loviturile de partajare, desi am avut 10 ocazii clare, am pierdut 2-1 in timpul regulamentar, la acelasi scor cu care am castigat in tur.Este prima finala de Cupa Romaniei pentru noi de cand s-a organizat la nivel de juniori de elita. Mai avem una castigata la juniori B. La penalty-uri noi am ratat o lovitura, iar ei doua.”

Am remarcat si in meciul de ieri siguranta din centrul defensivei, acolo unde Ricardo Grigore si Motroc formeaza un cuplu de fundasi centrali greu de depasit, vivacitatea lui Demci in flancul stang, inventivitatea de la centrul terenului  cu care vin Geani Cretu si Vasile Florin, dar si calitatea jocului prestat de varful Raducan.

Mai presus de toate insa, am retrait emotiile unui meci cu miza mare si nu am putut sa nu retin remarca unui prieten prezent la acest meci : ” Noroc cu ce mici, am trait din nou la cote maxime un meci de fotbal in acest sezon.”

 

 

loading...

Leave a Reply