post

Bratu a vorbit despre transferul lui Cooper. Ce transferuri mai vrea

Astazi la conferinta de presa Florin Bratu a fost prezent alaturi de Armando Cooper, noul jucator al echipei, inlocuitorul lui May Mahlangu. 

Tehnicianul echipei noastre este incantat de noul transfer si acesta este pregatit sa joace, dupa cum a declarat Bratu: 

“Dupa aceasta victorie foarte muncita pe care am obtinut-o impotriva Sibiului, echipa are un moral bun si este dispusa sa lupte pentru un rezultat bun in Banie. Bineinteles, foarte bucuros sa il avem alaturi de noi pe Armando Cooper, un jucator pe care  l-am dorit foarte mult. Va veni cu un plus de valoare si experienta. A fost bine primit de echipa si ma bucur, sunt onorat ca este alaturi de noi.

Am primit referinte si de la Jaime, este normal, avem referinte foarte bune, a mai jucat in Romania la Otelul, il stim inca de atunci, este un fotbalist cu 100 de meciuri la nivel de echipa nationala, un fotbalist care a jucat in multe campionate, speram ca impreuna sa facem o treaba buna, avem nevoie de astefle de jucatori.

Sta bine cu pregatirea, vine din Chile, era in plin campionat, nu a jucat foarte mult, ma bucur ca a aluat aceasta decizie de ajuca. A renuntat la multe lucruri pentru a veni in Romania si a-si arata pofta de fotbal si pentru asta cred ca trebuie apreciat si respectat in plus. Armando va fi in lot pentru meciul cu Craiova. 

Daca se mai pregatesc transferuri in continuare: “Posibil sa mai apara ceva in saptamanile viitoare, fundas, atacant, nu ne-am gandit, nu ne-am pus in cap acum foarte serios acest lucru, dar eu am incredere in lotul pe care il am la dispozitie, un lot bun, cu care putem face lucruri bune impreuna.”

CUM A FOST CARACTERIZAT ARMANDO COOPER DE CEL CARE L-A ADUS IN FOTBALUL ROMANESC!

Narcis Raducan, presedintele Otelului care l-a recrutat pe panamez in 2013, explica in detaliu caracteristicile noului “caine”.

Postul pe care evolueaza cel mai bine: “E un numar 8, poate fi inter dreapta sau stanga in 4-3-3, mijlocas central in 4-2-3-1 sau chiar pe una dintre cele trei pozitii din spatele varfului in acelasi sistem. In 4-4-2 e capabil sa joace si mijlocas dreapta, a fost folosit asa la echipa nationala”

Principalele calitati: “Tehnica foarte buna in miscare, e peste nivelul obisnuit din Liga 1 la acest capitol. Bun pentru un joc de pase si cu dribling fin. Nu este rapid, dar accelereaza cu mingea la picior prin forta si prin fuleu. E inteligent in joc si polivalent”

“Experienta internationala constituie un plus. Are 102 meciuri si 7 goluri la nationala Panama, a fost campion in liga din Statele Unite, a evoluat in prima divizie din Argentina, a jucat si la Campionatul Mondial din Rusia. Alt avantaj e ca el deja cunoaste campionatul romanesc, nu va necesita un timp de adaptare ca un jucator ajuns prima oara aici”

Punctele slabe “Capricios, e jucator de meci, adica nu se prea omoara cu antrenamentele” “Incearca frecvent sa dribleze, uneori chiar sa-si ridiculizeze adversarii, ceea ce presupune un grad de risc, sa piarda mingea si sa rezulte pericol” “Are momente de letargie sau la extrema cealalta, de nervozitate excesiva” “In liga a doua din Germania, la Sankt Pauli, nu a confirmat in ritmul si in rigorile de Bundesliga, desi a fost pariul antrenorului Lienen, care l-a sustinut”

“La 31 de ani, singurul semn de intrebare in privinta succesului sau la Dinamo e «Cat de motivat mai este?». Faptul ca a renuntat la multi bani in Chile ca sa revina in Liga 1 poate fi un raspuns, un indiciu ca are motivatia sa joace. Asteptam confirmarea” a punctat Narcis Raducan, in Gazeta Sporturilor.

loading...

Leave a Reply