BANNOUR-MANIA! CAMPIONII UMILESC DOBROGEA SUD! LA UN PAS DE TITLU!

CS DinamoEditorial

Scris de:

Dinamo s-a deplasat in aceasta dupa-amiaza la Constanta pentru duelul cu Dobrogea Sud, primul meci din finala campionatului. 

Echipa noastra a reusit calificarea pentru a patra oara consecutiv in finala Ligii Nationale, o performanta incredibila, avand in vedere problemele intampinate pe parcursul sezonului. Insa in ultimele doua luni, baietii s-au mobilizat exemplar si Dinamo arata a fi in varf de forma la momentul oportun. Intalnim totusi o echipa care a dominat sezonul regular de la un cap la altul, astfel ca trebuia sa ne prezentam foarte bine de la primul meci. 

Constantin Stefan a trimis in teren cel mai bun prim 7, cu Saeid in poarta, Descat si Gavriloaia in extreme, Alouini inter, Bannour si Komogorov interi pe faza de atac si Szasz pivot, iar Mousavi si Savenco in aparare. Meciul a inceput cu ambele echipe extrem de determinate, un meci foarte echilibrat in primele sale 10 minute, in care Constanta a primit mereu replica din partea lui Dinamo dupa fiecare reusita, fiind 5-5 dupa prima treime de joc din prima parte. 

Alouini a fost primul jucator eliminat pentru 2 minute, dupa o faza discutabila, dar in care centrul tunisian a faultat un adversar fara minge si asta le-a permis gazdelor sa se distanteze la 2 goluri in minutul 13, 7-5, insa Mousavi a marcat din pozitia de pivot, nu marcheaza foarte des, dar si cand o face, o face in momentele importante. 

Din pacate, Alouini a fost din nou eliminat la o intrare la gat la Crnoglavac, astfel ca tunisianul era in pericol de a parasi jocul in cazul unei noi eliminari, trebuia sa fie mult mai atent si Constantin Stefan sa apeleze mai mult la Sandru. Echipa noastra a avut o replica foarte buna dupa a doua eliminare a lui Alouini, Bannour a scos o eliminare si apoi a egalat la 7, iar Descat a dus-o pe Dinamo in avantaj in premiera, 8-7. 

Apararea lui Dinamo a functionat extrem de bine in prima parte, am avut 10 minute de joc in care am primit un singur gol si asta ne-a permis sa ne instalam la conducerea jocului, in special datorita aruncarilor lui Bannour de la distanta, a trimis bomba dupa bomba in poarta lui Ionut Iancu, omul de gol al lui Dinamo interul care va continua la noi si in sezonul urmator.

Dinamo a reusit in minutul 28 sa se distanteze chiar la 3 goluri dupa o patrundere excelenta a lui Kuduz, 13-10, asta si pentru ca Saeid a inceput sa inchida poarta lui Dinamo in ultimele 10 minute, cand a fost magistral, fara a ma teme de cuvinte mari. Gavriloaia si Komogorov au readus sala din Constanta la tacere dupa doua goluri in ultimul minut si astfel echipa noastra a intrat in avans la cabina, 15-10! Incredibila prima parte a baietilor nostri, care au evoluat ca niste adevarati campioni. 

Repriza a doua nu a inceput la fel de bine pentru Dinamo, care a intalnit un adversar mult mai decis, disperat sa reintre in joc, iar in cateva minute diferenta de pe tabela s-a miscorat la doar 3 lungimi distanta. Dar avem un Bannour incredibil, care a catapultat doua mingi in poarta lui Mitrevski si Dinamo a refacut diferenta de 5 goluri, 18-13 in minutul 38. Constanta a avut din nou o tresarire, 18-15, dar la un contraatac, Vujovic a fost eliminat, primind si cartonas albastru dupa ce a protestat la decizia brigazii de arbitri, astfel ca Dinamo putea sa se distanteze din nou pe tabela. 

Un moment greu a fost in minutul 43, Dinamo nu a reusit sa profite de omul in plus, iar Constanta a venit la doua goluri in spatele nostru si cu un om in plus dupa eliminarea lui Savenco, dar Nicusor Negru a luat o actiune pe cont propriu si a refacut diferent de 3 goluri. Missaoui a intrat in poarta dupa cateva minute in care Saeid nu a mai avut nicio interventie. In momentul de superioritate, Dinamo a ratat o aruncare de la 7 metri si Chikovani a marcat in inferioritate, cu 15 minute inainte de final, scorul era 20-18 pentru DINAMO. Savenco nu marcheaza nici el des, dar a iesit la rampa intr-un moment greu, iar Missaoui a mai avut inca o interventie excelenta. 

Au fost doua minute din nou incredibile pentru DINAMO, Nicusor Negru a marcat din extrema, desi a avut un unghi extrem de inchis, iar Mousavi a marcat pe contraatac pentru 23-18 pentru Dinamo, cu aproximativ 12 minute inainte de final! Sundovski a cerut time-out, dar degeaba, Nicusor Negru a mai recuperat o minge si a marcat din nou, 24-18! VICTORIA ERA APROAPE! Bannour a mai marcat un gol care a fost ca un pumnal in inima dobrogenilor, 25-19 cu 10 minute inainte de final.

Gavriloaia a punctat si el pentru 26-19 si cei 100 de fani prezenti in sala din Constanta au declansat fiesta! MAGISTRALA DINAMO! Daca in prima parte a fost Saeid incredibil in poarta, in partea a doua a fost randul lui Missaoui, dar trebuie apreciata evolutia integrii defensive dinamoviste, care a fost ca un ghimpe pentru interii constanteni. Dinamo nu s-a lasat, nu am lasat piciorul de pe pedala de acceleratie si Bannour a mai marcat o data, 28-19 cu cateva minute inainte de final.

Ultimele 5 minute nu au mai avut aceeasi intensitate, deoarece nu se punea problema invingatoarei, a fost o diferenta foarte clara de valoare intre cele doua formatii. Spuneam inainte de meci, daca Bannour va prinde o zi buna, nu vom pierde acest meci si am avut dreptate, mai ales ca ne-a ajutat si poarta. Tunisianul a terminat meciul cu nu mai putin de 14 goluri, Komogorov a avut 4, Negru, Gavriloaia, Alouini si Mousavi cate 3. Dar toata echipa a fost FABULOASA! SCOR FINAL: 33-26

Meciul al doilea se va juca miercurea viitoare de la ora 18:05 si titlul poate fi castigat in sala DINAMO, asta dupa ce in ultimele doua finale, am castigat titlul in meciurile din deplasare, poate fi un motiv de sarbatoare pe teren propriu! 

loading...

Lasă un răspuns