post

Ar trebui să ne îngrijoreze forma lui Nemec?

Dinamo a pierdut meciul cu Botoșani, în care echipa noastră a ratat câteva ocazii importante, unele dintre ele purtând semnătura lui Adam Nemec.  

 Cosmin Contra remarcă foarte bine la finalul partidei, în sezonul trecut din două ocazii, Adam Nemec ar fi reușit să marcheze de trei ori. Într-adevăr, nu a fost genul de atacant care să irosească ocazii, avea o rată fantastică a eficienței. Dar utilitatea lui nu se oprea doar în careul de 16 metri, el era activ și la faza de creație. În aceste prime două runde, ceva s-a întâmplat cu Adam, deoarece la Ploiești am văzut un Nemec parcă defazat, iar în meciul cu Botoșani a ratat din poziții de unde parcă e mai greu să ratezi. Atipic. Acum se naște discuția, ar trebui să ne îngrijoreze forma lui Nemec?

Pe mine personal mă îngrijorează mai mult faptul că nu există un concurent veritabil pe post pentru Adam Nemec, asta este partea cu adevărat deranjantă. Tha’er Bawab, deși a fost lăudat pentru modul în care s-a antrenat în Slovenia, observăm că nici nu este luat în considerare, nu a fost folosit niciun minut în aceste prime două partide. El de altfel nici măcar nu este dornic să evolueze că număr 9, după cum a și declarat. Așadar, în acest moment nu ai concurent veritabil pe post.

Sper că Nemec nu suferă de sindromul ce a mai lovit foști jucători de-ai noștri, sindromul “mai am un an de contract”. În plus, în cazul lui s-a discutat foarte mult de existența unor oferte de transfer, din campionate puternice, unde probabil și el este dornic să revină. Am spus și cu alte ocazii, nu am înțeles de ce s-a renunțat atât de ușor la ideea de a mai aduce un vârf, deoarece au fost discuții și cu Margiotta,  Bokila era la o semnătura distanță, iar în final s-a decis să nu se mai aducă niciun atacant.  Dacă au fost negocieri cu atacanți, nu înseamnă că aveam nevoie de un vârf?  Timpul nu este pierdut, dar pentru dubla cu Bilbao trebuie să sperăm că Adam va fi 100% concentrat și dacă va avea ocazii, le va fructifica. Avem prea mare nevoie de el.

”Anul trecut Nemec marca trei goluri din două ocazii. Acum nu este în cea mai bună formă.” Cosmin Contra, la finalul partidei

32 de ani va implini Nemec pe 5 septembrie

13 goluri si 2 assisturi a reusit in sezonul trecut varful slovac

loading...

Leave a Reply