post

Analiză la final de mercato: Mai puternici sau slăbiți?

 Putem spune că perioada de transferuri la Dinamo, dar si in Liga I, s-a încheiat. Dacă va mai fi transferat vreun jucător, acela va fi veni liber de contract, iar șansele să mai fie realizată vreo mutare nu sunt foarte ridicate.  

 Voi discuta pe ce avem concret în acest moment. La Dinamo au fost operate destul de multe modificări în această vară, atât la capitolul plecări, cât și la veniri. În continuare s-a mers pe aceeași linie, de a fi aduși doar jucători liber de contract, ori sub formă de împrumut.

Să trecem în revistă jucătorii care au părăsit Dinamo în această vară:

Claude Dielna: Deși nu a fost jucătorul lui Dinamo, el evoluând sub formă de împrumut, fundașul francez a avut un rol determinant în partea a doua a sezonului trecut. Chiar dacă nu a evoluat foarte mult, a demonstrat că este unul din cei mai buni fundași din Liga I, dacă nu chiar cel mai bun și plecarea lui a lăsat un gol în apărare. A ajuns în MLS

Antun Palic: Au fost extrem de multe discuții în legătură cu situația contractuală a lui Palic, mijlocașul croat fiind în negocieri cu Dinamo pentru prelungirea angajamentului încă din timpul mandatului lui Ioan Andone. Însă nu s-a ajuns la o înțelegere și acesta a semnat cu Mouscron, echipa lui Mircea Rednic. Culmea, chiar pe un salariu mai mic decât cel oferit de Dinamo.

Dan Nistor: Dincolo de cele 6 goluri și 7 assisturi reușite în sezonul trecut în toate competițiile, Dan Nistor a fost un lider în teren și a fost apreciat pentru perioada petrecută la Dinamo. Cosmin Contra a considerat că Dinamo are nevoie de un mijlocaș precum Nascimento și Nistor a fost cedat la schimb. Deși a avut probleme la început, a devenit titular indiscutabil între timp la CFR.

Valentin Lazăr: Aici mai nou avem de-a face cu o situație specială, deoarece Lazăr a plecat definitiv la Al-Sailya, dar din câte se pare sunt probleme cu transferul. Oficial, Dinamo ar fi trebuit să încaseze în jurul a 250 000 de euro, dar este posibil ca cei din Qatar să nu fi virat banii.

Azer Busuladzic: Om de bază la mijlocul terenului în sezonul trecut, Azer și-a pierdut statutul de titular în cadrul echipei și s-a renunțat la serviciile sale. A semnat cu Atromitos din Grecia.

Claudiu Bumba: Nu a impresionat deloc la Dinamo, nici în sezonul trecut, nici acum, foarte puține reușite în dreptul mijlocașului care a fost om de bază în echipa ASA-ului care a terminat campionatul 2014/2015 pe poziția secundă. Deocamdată nu are angajament, fiind în discuții cu Astra Giurgiu.

Vytautas Cerniauskas: A fost adus odată cu accidentarea lui Brănescu din luna februarie și a fost folosit în câteva partide, dar nu i-a fost prelungit angajamentul. Apreciat pentru evoluții și atitudine de către fanii dinamoviști, a ajuns în Bulgaria la CSKA Sofia.

Thaer Bawab: Bawab nu a putut să profite de șansa lui Cosmin Contra, care l-a luat în Slovenia. În partidele oficiale nu s-a bazat pe el, iar acesta a fost folosit doar în meciul cu Sepsi de pe teren propriu. Într-un final a acceptat rezilierea contractului și a semnat cu Concordia Chiajna. Acesta ar putea reveni în Ștefan cel Mare în două etape.

Danu Spătaru: A plecat așa cum a venit. Adus în luna februarie, a avut zero impact, s-a remarcat prin penalty-ul ratat în sfertul de finală cu CSU Craiova și a semnat cu CSMS Iași. Greu de înțeles transferul lui.

Juan Albin*: Aici vorbim de o situație stranie. Deși voi discuta și la capitolul veniri, el e inclus și la plecări, deoarece a apucat să evolueze în câteva meciuri pentru Dinamo, dar prestațiile lui au fost realmente modeste. Fără realizări, au fost invocate motive personale și într-un final a plecat fără a reuși mare lucru. Așteptări uriașe, realizări inexistente.

 Dinamo a împrumutat și o serie de jucători în prima ligă: Mihai Popescu, Vlad Olteanu, Patrick Petre, Laurențiu Manole, Andrei Tircoveanu, Daniel Popa.

În liga secundă, din jucătorii aflați în angrenajul primei formații: Vlad Muțiu și Iustin Popescu.

CITESTE: Tot cu Alin Dudea în flancul drept al apărării

Capitolul veniri:

S-a repetat scenariul din ultimii ani. S-a plecat cu gândul că vom avea lotul complet până când vom pleca în primul cantonament, dar am fost loviți de refuzuri încă din start și transferurile au venit destul de târziu, dacă ne gândim că ultimii doi jucători au semnat acum câteva zile. Să trecem în revistă jucătorii transferați:

Diogo Salomao: Erau semne de întrebare în privința lui Salomao, care a avut probleme în trecut cu accidentările, dar acesta a dovedit că este un jucător de mare calitate și în Liga I poate fi extrem de util. Din păcate, a semnat pe doi ani, dar poate fi un mare plus în momentele importante.

Giorgos Katsikas: La fel că în cazul lui Salomao, a suferit și acesta o accidentare gravă în trecut, dar a fost considerat drept un înlocuitor bun pentru Dielna, care cerea un salariu enorm pentru nivelul lui Dinamo. Cu ceva dificultăți la început, arată calități de lider în apărare și pe măsură ce va trece timpul, putem avea un cuplu solid Nedelcearu-Katsikas. A semnat pe doi ani. 

Paul Anton: Revenirea lui Paul Anton a fost așteptată de suflarea dinamovistă. Acesta a venit după un sezon complicat la Getafe, a reușit promovarea, dar în partea a două a sezonului a fost folosit în puține rânduri. A revenit în primul 11, dar personal aștept mai multe din partea lui, încă nu este acel lider de la mijloc pe care îl știu. Știu sigur că poate mai mult de atât. Situatie contractuală complicată. 

Filipe Nascimento: Mulți suporteri au fost neîncrezători în schimbul Nistor-Nascimento, dar Contra l-a dorit pe mijlocașul portughez în vârstă de 22 de ani. După execuția din meciul cu Voluntari, putem spune că avem și un executant de faze fixe la Dinamo. Începutul este extrem de promițător și trebuie să repet, are doar 22 de ani Filipe. Pe trei ani a semnat. 

Constantin Nica: Nu știu dacă îmi doresc neapărat să revină moda repatrierilor la Dinamo, dar știu însă că aveam nevoie de un fundaș dreapta, pentru că eram descoperiți pe acel post. Nica revine în România după patru ani petrecuți în Italia și acesta spune că vrea să devină o soluție pentru echipa națională. Primul pas ar fi să devină titular în fața lui Romera. Imprumut.

Jeremy Bokila: Primul jucător aflat în discuții cu Dinamo, a fost ultimul care a semnat cu echipa noastră. După 5 meciuri la CFR, timp în care nu a marcat, a fost lăsat să plece și deși Cosmin declara că nu mai vrea să lucreze cu atacantul congolez, l-a dorit din nou la Dinamo. O mutare prin care sperăm să revigorăm puțin atacul ineficient din prima parte. Imprumut. 

Juan Albin*: Trebuie să discut de el și la capitolul veniri. Transferul lui a fost în final o mare dezamăgire. 

Concluzie: Nu a fost o campanie spectaculoasă, au fost multe probleme și chiar s-a recunoscut faptul că am fost refuzați de o serie de jucători. Avem dubluri pe posturi, cu excepția zonei lui Salomao, unde dacă ar lipsi portughezul, ar trebui să fie reprofilat un jucător. Plecarea lui Dielna a fost o mare lovitură, așa cum cred că și despărțirea de Palic ne-a afectat la faza de construcție, resimțim absența unui mijlocaș de creație. Lipseste fantezia. Totuși, suntem mai solizi cu Anton, Salomao este extrem de util în flancul stâng, acolo unde în partea a doua a sezonului trecut Contra a încercat o serie de soluții. În atac, Cosmin are soluții, rămâne de văzut dacă vor fi folosiți Bokila și Nemec în același timp, ori se vor lupta pentru un post de titular.

Contra și-a adus jucătorii de profilul dorit de el, asta e foarte important, nu i-au fost impuși jucători, iar acum el are datoria să ducă Dinamo acolo unde ne dorim cu toții. Este mult de muncă, dar această serie de partide până la meciurile echipei naționale din octombrie, sper să ne aducă chiar pe podium.

CITESTE: Filip dorit in Turcia la Karabukspor

loading...

Leave a Reply