post

Analiza dura a lui Cornel Dinu. Ironic cu transferurile lui Dinamo

Dinamo si Sepsi Sf. Gheorghe au terminat la egalitate, scor 0-0, in meciul de debut al etapei cu numarul 10 din Liga 1.

“Nu aveam cum sa vedem ceea ce doreste Claudiu, abia a sosit la echipa. Vom putea observa ceva abia dupa pauza internationala. Acum ne putem face o impresie a mostenirii primite.

E o asemanare intre jocul de la Galati, cu Braila, si prima repriza de astazi. De fiecare data adversarii au controlat jocul in primele 45 de minute. Dupa pauza, intr-adevar, au avut cateva ocazii. Dinamo a avut primul corner in minutul 64 cred. E ceva unic in istoria clubului cred. Este vorba de atitudine si de gasirea unei formule de joc.

In aceasta degringolada de aducere a jucatorilor, asta e situtia. In toata lumea, de acest lucru se ocupa niste oameni priceputi. Nu poti lasa un astfel de departament pe umarul lui Iorga, unul care a aparat mai mult poarta de la Rin decat pe terenul de fotbal. Sigur, exista si niste interese din partea anumitor impresari”, a declarat Cornel Dinu pentru TV Digi Sport.

Ce a declarat Niculescu la finalul meciului: “Cred ca am facut un meci bun in repriza a doua. Am dominat, am pus presiune pe adversar, doar ca nu am reusit sa marcam. Prima repriza a fost una anosta, dar dupa pauza am avut initiativa, am jucat mai bine. Ei ne-au pus probleme o singura data, din faza fixa, pe final, in rest nu s-au apropiat de poarta noastra.

Dar rezultatul ma nemultumeste, chiar daca jucatorii au aratat alta atitudine. Baietii si-au dorit foarte mult sa castige acest meci, dar din pacate nu am reusit sa spargem defensiva lui Sepsi. Trebuie sa incepem sa castigam, sa luam puncte, pentru ca trec etapele si nu e in regula”, a spus “Clau-gol”, la final.

Tehnicianul din Stefan cel Mare a vorbit despre emotiile revenirii pe stadionul unde a scris istorie. “Am avut emotii pentru ca m-am reintors dupa atatia ani pe gazonul unde am facut cele mai mari performante din fotbal. Am revazut si suporterii si imi pare rau ca nu am putut sa le facem un cadou”

“Am lucrat mult tactic, si defensiv, si ofensiv. De saptamana viitoare vom lucra la lucrurile care nu merg si eu am mare incredere ca ne vom redresa. Singurul lucru imbucurator e ca nu am primit gol. Defensiva s-a descurcat destul de bine, din actiune adversarii nu au avut vreo ocazie”.