post

Am luptat pana la final, dar insuficient

Dinamo a facut o partida foarte buna cu CSU Sibiu in etapa trecuta, finalul de meci a fost decis pe ultima aruncare, astfel ca Dinamo a inceput cu gandul ca se poate obtine victoria in aceasta seara.

In sala Dinamo a revenit Aleksandar Todorov, cel care a antrenat pe Dinamo in sezonul 2015/2016, ducand atunci echipa in play-off. Daca in sezonul trecut Dinamo a fost o echipa foarte modesta, care nu a pus probleme in niciun fel, acum situatia se prezinta total diferit. Dinamo are in componenta un lot total schimbat. Craiova este o echipa cu pretentii, au cativa jucatori foarte interesanti, precum Boone sau Curry.

Meciul a inceput echilibrat, ambele echipe punctand la foc automat, defensivele nu au fost la cel mai ridicat nivel in aceasta seara in sala Dinamo. Insa la jumatatea primului sfert Craiova a inceput sa isi impuna jocul si s-a instalat la conducere, mai ales prin aportul adus de Boone, la care Dinamo nu prea a avut replica. In minutul 7 era deja 19-14 pentru oaspeti, dar Dinamo a redus din diferenta, iar la finalul primului sfert era doar 22-25.

Actul secund a inceput tot cu Craiova la conducere si oltenii au reusit sa se distanteze la 8 puncte, iar ulterior la 12 puncte, in minutul 14, moment in care antrenorul Costescu a cerut time-out. Dinamo a inceput sa isi revina, mai ales ca Vrkic a facut o noua partida foarte buna, dar din pacate desi ne apropiasem la 4 puncte pe finalul sfertului, cateva ratari le-au permis oltenilor sa termine sfertul doi intr-un avans considerabil, 57-48. De remarcat numarul foarte mare de puncte marcate, deocamdata defensiva nu putem spune ca este punctul nostru forte. Procentaj bun la aruncarile de 3p, 50% (8 din 16), dar diferenta s-a facut la aruncarile de 2 puncte. Noi am avut 6 din 10, in vreme ce oltenii au avut 12 din 24. Asta si pentru ca ei au avut 4 recuperari ofensive, iar Dinamo niciuna. Dupa cum spuneam, Boone a dominat clar lupta sub panou. La Dinamo cle mai bun marcator a fost Vrkic cu 14 puncte, Kumpys a avut 10 si Deloach tot 10.

Din pacate, in sfertul trei lucrurile nu au mers in directia dorita, ofensiv cele doua echipe au fost mai putin eficiente, dar Craiova tot a reusit sa mai creasca diferenta de pe tabela, astfel ca in minutul 28 era 74-59. Din pacate, anumite atacuri au fost ratate cu mare usurinta, nici nu am ajuns in anumite situatii sa finalizam cu aruncare. Sfertul trei a fost mult mai putin spectaculos, dar castigat de Craiova cu 20-12, astfel ca inainte de ultimul sfert Dinamo avea de recuperat 17 puncte, o misiune aproape imposibila (60-77).

Sfertul patru a inceput mult mai bine, Deloach marcand 5 puncte in decurs de 30 de secunde, iar Andrei Mihnea imediat doua, astfel ca Dinamo incerca sa reintre in meci. Kumpys a punctat si el spectaculos cu un slam, iar Dinamo in doar doua puncte a redus diferenta la 10 puncte, 69-79. Forcingul a readus si sala la viata, iar cu 5 minute inainte de final, era 74-81. O noua revenire spectaculoasa in sfertul 4 si daca vreti, o dovada ca baschetul este un sport imprevizibil si spectaculos. Dinamo a luptat pana la final, nu a cedat niciun atac si astfel cu un minut si 30 de secunde inainte de final, tabela indica 84-89.

Nu a mai fost timp, Dinamo nu a reusit sa recupereze un deficit atat de mare, la olteni Porter Troupe, un jucator cu state vechi in Liga Nationala, a luat finalul de meci pe cont propriu si a mentinut diferenta de pe tabela. Pacat ca nu am vazut aceeasi atitudine si in sfertul trei, acolo s-a jucat meciul din pacate, dar oricum am demonstrat ca avem potential real si baietii au luptat pana in ultima secunda, cu un adversar puternic. Scor final: 89-95. Cei mai buni marcatori: Deloach (21 de puncte), Vrkic si Baker cu 18, respectiv 16 puncte.