post

Alti jucatori aproape de plecare

Dinamo merge in cantonamentul din Turcia, acolo unde echipa noastra va disputa patru partide amicale. 

Mircea Rednic nu are foarte mult timp la dispozitie pentru a lega relatiile de joc, mai ales ca lotul nu este nici pe aproape complet, urmand sa mai vina jucatori in perioada urmatoare. Mai mult de atat, e posibil ca o parte dintre jucatorii prezenti in Turcia, sa nu se mai regaseasca in lot la startul sezonului.

O prezenta surprinzatoare in cantonament este cea a lui Daniel Popa, varful criticat in cateva randuri de Mircea Rednic, care mai mult decat atat, a si primit hartie din partea clubului ca poate pleca in schimbul sumei de 200 000 de euro. 

Momentan nu s-a aratat nicio echipa dispusa sa ofere aceasta suma de bani, dar Popa nu duce lipsa de oferte si se pare ca exista o intelegere cu Chindia Targoviste, astfel incat jucatorul sa ajunga acolo dupa cantonament, probabil daca el nu primeste o oferta mai buna:  “Mai avem nevoie cel putin de un fundas central, un mijlocas central si de un atacant. Sper sa mai gasim 1-2 fotbalisti U21. L-as vrea pe Daniel Popa, am inteles ca sunt discutii si dupa cantonamentul cu Dinamo e posibil sa ajunga la noi.

Avem negocieri si cu alti jucatori. Pentru noi vin 17 finale, trebuie sa castigam cat mai multe pentru a ajunge in prima liga. Mi-a fost dor de baieti, abia astept sa dam drumul la treaba“ a declarat Viorel Moldovan, antrenorul Chindiei, acolo unde a ajuns in aceasta iarna si Mihai Neicutescu.

Un alt jucator pe care dambovitenii il asteapta este fundasul central Denis Ciobotariu, acesta fiind familiarizat cu formatia damboviteana, anul trecut a pus umarul serios la clasarea pe locul 3, ce le-a asigurat prezenta la baraj, acolo unde au pierdut dramatic, la loviturile de departajare impotriva Voluntariului. Denis chiar a marcat in retur. El a fost om de baza in defensiva, a fost folosit mai mult fundas dreapta, astfel ca este asteptat si el la Chindia, mai ales ca la Dinamo nu se anunta sanse foarte mari ca el sa joace. 

Este foarte posibil ca in functie de ceea ce va reusi Rednic sa aduca, acesti jucatori sa plece, iar singurul motiv pentru care ei au mers in Turcia, a fost pentru a completa lotul, oricum destul de subtire la prima vedere. 

Noutatile lui Dinamo de pana acum! 

Cine este Kevin Krans:  Liber de contract dupa despartirea de Assyriska FF (Suedia – Liga 3), mijlocasul ofensiv care a purtat numarul 10 la fosta echipa a acceptat sa dea probe la Dinamo.

Crescut la Bristol City, Krans a mai jucat in cariera sa la Hareford United, St. Albans City (toate in Anglia), Sodertalje si Eskilstuna City (ambele din Suedia). La Assyriska are cifre destul de bune, marcand 15 goluri in 42 de meciuri. A oferit si 7 pase decisive. Dar vorbim totusi de liga a treia din Suedia

Sean McDermott, in varsta de 25 de ani, are o inaltime de 1,85 metri si dubla cetatenie, irlandeza si norvegiana. El a jucat pentru nationalele U17, U19 si U21 ale Irlandei si a facut parte din lotul largit al acestei tari in mai multe randuri, fara a bifa insa niciun meci la prima reprezentativa. El a fost crescut la juniorii lui Arsenal Londra.  Adus in ianuarie 2017, liber de contract, de la Ullensaker/Kisa, McDermott a jucat in 62 de meciuri pentru Kristiansud.  In 2018 in campionat a evoluat in 29 de partide, primind 39 de goluri. Sezonul in Norvegia incepe pe 30 martie. 

 Jordan Mustoe evolueaza pe postul de fundas stanga si vine drept inlocuitor pentru Sergiu Popovici si Vlad Olteanu. Mustoe vine din postura de jucator liber de contract, dupa despartirea de finlandezii de la SJK Seinajoki. De-a lungul carierei a mai evoluat Wigan, Barnet, Morecambe, Bury si Westerlo.

Reda Jaadi, mijlocasul belgian de 23 de ani al celor de la Royal Antwerp, un autentic numar 10, ar putea deveni noul jucator al lui Dinamo. Acesta a prins insa un singur meci sezonul acesta la echipa lui Ladislau Boloni.

Initiativa transferului ii apartine lui Mircea Rednic, care a plecat in Belgia la finalul anului trecut pentru a urmari mai multi fotbalisti. Aflat in relatii bune cu Ladislau Boloni, Reda Jaadi i-a fost recomandat “Puriului”, care nu a ezitat sa demareze negocierile pentru aducerea acestuia, mai ales ca el mai are contract pana in vara cu Antwerp.

Oficialii lui Royal Antwerp au confirmat pentru Gazeta Sporturilor informatia ca fotbalistul a plecat din cantonamentul de la Alicante pentru a ajunge in Antalya si a se alatura lotului condus de Mircea Rednic. De-a lungul carierei, Reda Jaadi a evoluat pentru Standard Liege, Dessel Sport, Vise, Mechelen si Royal Antwerp. In  sezonul trecut a evoluat ceva mai mult, in 20 partide, timp in care a marcat doua goluri si a oferit si doua assisturi. 

Acesta poate evolua in banda, acolo unde Dinamo are mare nevoie de jucatori, dupa ce Sergiu Hanca si Ivan Pesic vor parasi formatia noastra, iar acolo am ramas in doar doi jucatori, in Diogo Salomao si Simon Zenke, mai fiind adus un jucator in probe, Kevin Krans, dar si juniorii de la U19. 

loading...

Leave a Reply