post

Absente multe, solutii putine: Cum ar putea arata primul 11 cu Sepsi

Dinamo se deplaseaza astazi la Brasov pentru meciul extrem de important cu Sepsi Sf. Gheorghe, iar victoria este singura solutie pentru echipa noastra. 

Toate rezultatele din aceasta etapa au fost in favoarea noastra. Voluntariul daca mai putea emite vreo pretentie la play-off inainte de aceasta runda, si-a anulat practic orice sansa dupa infrangerea cu CFR Cluj. Viitorul a fost invinsa de Craiova in deplasare cu 3-1, Botosani a pierdut la Chiajna cu 3-0, iar Astra a fost invinsa de Poli Iasi in deplasare cu 1-0. Asta inseamna ca Dinamo se poate apropia de echipele de pe 4,5 si 6. Da, din pacate nu putem vorbi de mai mult de atat, deoarece distanta fata de echipele din fata, Craiova, CFR si Fcsb este enorma, chiar si la o eventuala injumatatire in play-off, raman foarte multe puncte de recuperat. 

Dar pana acolo, trebuie sa ne concentram pe accederea in play-off. Dinamo este abonata la locul 7, de la meciul pierdut in fata Timisoarei pe teren propriu 1-2, Dinamo a fost doar pe locul 7, cu o singura exceptie in etapa a 14-a, cand eram la egalitate de puncte cu Viitorul. Acest loc 7 i-ar putea fi fatal lui Vasile Miriuta in pauza competitionala, dar personal consider ca sunt putine sanse de a continua cu actualul tehnician si daca ajungem pe 6, relatiile dintre Miriuta si conducerea clubul par compromise. 

Dinamo are cateva absente importante inainte de acest meci. Dupa cum v-am spus si ieri, Costache este in continuare accidentat, nu stim exact cat de grava este, dar nu va mai juca pana la finalul anului, e caz inchis pentru Dinamo, se protejeaza pentru Cluj. Nica va putea juca in 2018, Serban a iesit si el din carti, Mahlangu din pacate nu poate fi folosit. Nascimento a revenit la antrenamente si poate fi folosit, la fel si Bokila, dar care oricum nu cred ca se pune problema sa intre din primul minut. 

Vasile Miriuta a oferit ieri la conferinta de presa o informatie importanta, il va folosi si astazi pe Steliano Filip la mijlocul terenului, astfel putem creiona un prim 11. In primul rand, Penedo revine intre buturi, el este titularul de drept pentru postul de portar. In centru ii vom vedea pe Nedelcearu-Katsikas, cuplul care din pacate nu ofera suficienta siguranta in aparare, pe dreapta Romera, iar in stanga va juca Oliva. La mijlocul terenului langa Filip cel mai probabil va evolua Anton, care nu vine dupa cea mai buna prestatie in Cupa Romaniei. Acolo poate fi o solutie si Nascimento, dar portughezul cred ca va intra pe parcurs. In fata, lucrurile se simplifica din cauza subtirimii lotului. Pe stanga va juca Salomao, intr-o oarecare cadere de forma, asteptam mai multe din partea lui, mai ales ca intalnim adversari in fata carora Salomao ar trebui sa isi puna in valoare tehnica. Pe dreapta probabil va reveni Hanca, ce beneficiaza de increderea lui Miriuta. 

Atacantii sunt o mare problema la Dinamo, in toata luna noiembrie nu au marcat nici macar o singura data si asteptam macar ca in aceste partide sa reuseasca sa gaseasca calea spre gol. Nemec acuza o pubalgie, dar nu e atat de grav incat sa nu poata fi folosit in formula de start. Rivaldinho sufera de lipsa de forma. 

Orice meci este greu, imi este clar in acest moment ca Dinamo nu are forta necesara pentru a-si impune jocul, fiecare meci va fi complicat. Sepsi Sf. Gheorghe arata mai bine odata cu venirea lui Neagoe, iar cu siguranta jucatorii gazdelor vor evolua cu ceva mai multa determinare in aceasta partida, mai ales ca se anunta si o galerie destul de numeroasa ce va veni de la Sf. Gheorghe. Speram sa nu avem parte de incidente, ne trebuie o victorie, pentru a putea profita de ce s-a intamplat in aceasta runda. 

“Nu am de ce sa imi fie frica, vor demonstra jucatorii ca isi doresc victoria. Costache stim ca e accidentat de mai mult timp, May nu si-a revenit dupa acea leziune fibrilara, Serban are o problema la inghinali, terenul a fost greu. Nica e accidentat. Restul sunt valizi. Adversarul e bun, de cand a venit Neagoe s-a vazut o schimbare, Eugen e bun, au mai multa siguranta, chiar daca ne-a atacat de frica de arbitraj. Sper sa fie un arbitraj bun, sa castige cel mai bun maine seara.

100% va juca Filip la mijlocul terenului, chiar imi pare foarte bine ca joaca foarte bine, ca are alta atitudine, poate si eu am gresit fata de el, poate trebuia sa fiu mai aproape de ei. I-am adus mai aproape de mine, asta se vede si in jocul lor, trebuie sa intelegi cand gresesti. Ei au inteles semnalul meu. In viata trebuie sa intelegi cand gresesti.” a spus Miriuta la conferinta de presa. 

loading...

Leave a Reply